Chile Powder
Chile överträffade verkligen våra förväntningar och vi hade, hittils, den bästa skidåkningen på vår resa. Vi hade verkligen tur med häftigt snöfall ena dagen och klarblå himmel och sol nästa. Den kombinationen är svårslagbar. Lägg till svävande kondorer, annorlunda kultur, vänliga människor, mäktigt landskap och man får en enormt bra upplevelse.
Yep, man måste givetvis förvänta sig andra saker som inte fungerar lika bra som i Svedala; en hel dal utan elektricitet i mer än 20 timmar 2 dagar i rad, liftar som inte fungerar utan el när det är massor med fluffigt puder snö på backen, stor chans att bli lurad av taxichaufförer - vi blev.
Vårt första stopp var Portillo, ca 150km från Santiago. Portillo är en skidort som ligger på hög höjd (bas vid 2500m och 800+ vertical meter) i en enormt vacker dalgång med en stor sjö i botten. Den slingrande vägen upp till Portillo är fantastisk, speciellt eftersom den är huvudvägen till Argentina och med en massa lastbilar på vägen - totalt kaos. Det är också en av få huvudvägar i världen som har en sitt lift hängande over sig - annorlunda.
Portillo består av ett enda stort hotell med ett litet annex. Vi bodde i annexet (Inca Lodge), litet och basic men ok. Det snöade kraftigt när vi kom, så det vara bara att luta sig tillbaka och ta det lugnt. Följande två dagar var det full lampa och klar blå himmel. Vi hittade orört puder hela tiden och den gamla regeln ¨lite högre och längre bort’ funkar. Med lite traversering och hiking så kan man verkligen hitta riktigt bra och brant skidåkning.
Som vi alla vet så startar vintern i Sydamerika. Om det är så här bra vinter här, så måste det bli en kanon vinter i resten av världen också. Var beredd, det blir en vinter utan dess like.
Efter ett snabbt stopp i Santiago,fortsatte vi till El Colorado, ca en timme med buss. En fantastisk tur genom ett väldigt vackert landskap. Vi bodde på ett vandrahem, Refugio Aleman i Farallones. Ett enkelt vandrarhem med en intressant mix av nationaliteter, väl värt ett besök.
Man kan enkelt ta sig med lift från Farallones till El Colorado som ligger pa en högre höjd (bas på 2400m och 900 vertikal meter). Vi hade tur igen, kraftigt snöfall när vi kom och full lampa och blå himmel nästa dag. Vi pumpade djupt puder hela dagen. Lite högre och längre bort, gav oss fluffigt puder hela tiden. Bra skidåkning I El Colorado, när det är puder.
Vi avslutade El Colorado med ett oemotståndligt långt backcountryåk. Vi visste att det skulle sluta vid en väg ca 3-4 timmars gångväg från vandrahemmet, men vi drog ner ändå. Tredje bilen var en lastbil som stannade (tvärnit, som nästan slutade i diket) och vi fick lift. Det var en skakig upplevelse bak pa flaket hela vägen tillbaka till vandrarhemmet, dock mycket bättre än att gå.
Vi spenderade också en dag i grannorten Valle Nevado. Mycket större område än El Colorado, men inte riktigt nog med snö. Vi hade sten känning hela tiden och det är ingen höjdare. Men med mer snö så kan Valle Nevado vara riktigt bra och med lite hiking kan man finna riktigt sjysst skidåkning.
Som alltid är det dock bäst där snön är som bäst.
Chile har verkligen överraskat oss och överträffat våra förväntningar. Ja, vi hade tur med vädret, men skidområdena är bade store och brantare än vi trodde. Hoppas att du får chansen att åka dit någon dag. Om du gör det, ta med ficklampan!
Visste du att Santiago har det näst största smogproblemet i världen? Mexico City är nummer ett.
Nu bär det av till Ushuaia (Argentina) längst ner på Sydamerikas spets. Det blir skidåkning I Cerro Castor.
Av: Jocke Keller, Richard Ekman och Jan Remmelg






