Nytt från Peak Performance
Tekst: Tobias Liljeroth

Svenska Peak Performance stormar vidare med en ny linje skidkläder som är inriktad mot offpistskidåkning: Heli line. Kollektionen består av högfunktionella plagg för skidåkning i tuffa förhållanden med snygg design som bonus.

I samma veva som Peak Performance går ut och meddelar att de ska bli ännu starkare på livsstilssegmentet lanserar det klassiska, svenska, skidklädesmärket en helt ny kollektion som är inriktad mot företagets ursprungliga inriktning: skidåkning.

Heli Line är en helt ny serie kläder för skidåkare som föredrar att hålla till på bergets baksida. Samtliga plagg sätter funktionen i första hand och består av 3-lagers skalplagg i Gore-tex, funktionella dunjackor och Primaloft-jackor. Samtliga plagg är lite rymligare än Peaks övriga skidkläder. Skalplaggen är konstruerade med så kallad body mapping-teknik som ger ökad värme genom tjockare material på de ställen där det behövs som bäst. Dessutom kommer alla skalplagg med Recco-sändare.

Heli Line blev belönat med priset Global Sport & Style i klassen för vinterkläder/funktion i premiumsegmentet under världens största vintersportmässa ISPO i januari 2009. Ett bättre bevis för en lyckad kollektion är svårt att få. Heli Line kommer att finnas i svenska butiker från och med i höst.


http://www.akaskidor.se/prylguiden/article458222.ece
Stäng fönstret