Per Jonsson släpper loss skidorna i Øksfjord i Nordnorge. Foto: Markus Alatalo www.markusalatalo.com
Möt Sveriges bästa telemarksåkare Per Jonsson
Per Jonsson från Kiruna är en av världens bästa telemarksåkare och vann i våras Extrem-NM. Här är en intervju med honom om livet som kringflackande telemarksåkare och gruvarbetare.
Tobias Liljeroth
2008-07-31
Livet som kringflackande friåkare är inte alltid en dans i pudersnö som man kanske lätt kan tro. Per Jonsson från Kiruna lever livet som telemarksåkande skidmodell och filmstjärna på vintern och reser över hela världen. Men för att få råd att leva på det sättet krävs det pengar och uppoffringar, något som Per skaffar genom att jobba dubbla skift flera hundra meter under jord i gruvan i Kiruna. SVT Nordnytt träffade Per i gruvan och tog ett snack med honom om livet som telemarksåkare.
SPONSRADE LÄNKAR
Vad är detta? Vad är sponsrade länkar?
Detta är textbaserade annonser som levereras från Eniro.
Länkarna är köpta av företag som vill synas ha dessa synliga i samband med lämpligt innehåll baserat på av dem valda nyckelord. Annonserna administreras, sorteras och underhålls av Eniro. För information om dessa, se http://www.eniro.se/sponsradelankar/. När du klickar på en annons från Eniro öppnas ett nytt webbfönster.. Den webbplats du hamnar på ska betraktas som annonsör. Stäng
|
|
