
5fd947beb13b3
Åkarna bjöd på underhållande show
Andra stoppet av Swedish Snowboard Series (SSS) gick i helgen av stapeln i den lilla byn Vännäs väster om Umeå. Publiken bevittnade dubbelvolter och allehanda akrobatikkonster i den värmande vintersolen.
Herrarna i seniorklassen fick i lördags se sig dominerade av en junior. Marcus Östman som egentligen är sistaårs-junior valde att ställa upp i seniorklassen och höll sedan tävlingen i ett järngrepp. Med högsta poäng i både kval och final visade Östman att han är att räkna med den här säsongen. I sitt sista åk slängde han även in en double underflip och knep därmed priset för best trick.

I juniorklassen visade Edvin Hed prov på kalla nerver när han som sista åkare ut i sin klass satte ner ett näst intill perfekt åk och seglade högst upp på pallen. En plats som Hed verkar gilla då han även vann första delstoppet i Skellefteå.
I Damklassen stod ingen mindre än Moniqe Latifi som segrare efter en stabil insats genom hela dagens åkning.


Om SSS
Swedish Snowboard Series är en nationell tävlingsserie i grenen Slopestyle. Serien består av sex deltävlingar där finalen hålls i Lindvallen den 16-19 april under Sälen Winter Games.
Text: • 2015-02-18
• Snowboard