
Foto: Munchies
Guldmedaljören bytte snowboard mot skidor – men behöll cannabisen
Han vann guld i snowboard i OS i Nagano 1998. Sedan ertappades han med cannabis i blodet. Nu har Ross Rebagliati har bytt snowboard mot skidor – men cannabisen är kvar.
Det är inte helt säkert att ni kommer ihåg honom – det är trots allt 17 år sedan. Men parallell-snowboard hade precis gjort intåg i OS och var tänkt att bidra med lite ungdomlighet till spelen.
Vad IOK inte hade räknat med var att det bidrog med ett par andra aktiviteter – dock inte lika fullt så uppskattade.
Ross Rebagliati blev den första OS-guldmedaljören i parallell-snowboard. Men lika snabbt som han lyftes upp och hyllades, lika snabbt kastades han under bussen så fort det kom ut att han testat positivt för cannabis i ett drogtest tätt efter segern.
Efter en rad överklagningar och rättstvister med olika instanser fick han behålla sin guldmedalj då det visade sig att cannabis, vid tiden, inte var klassat som ett dopingpreparat.
Idag lever den forna OS-mästaren ett stillsamt liv i Whistler där han bland annat fått en park uppkallad efter sig. För två år sedan valde han att byta ut snowboarden mot ett par skidor – men sin kärlek till cannabis, den finns kvar.
Inte nog med det har han startat ett företag som heter Ross’s Gold som säljer cannabis-relaterade produkter såväl som cannabis i en rad olika former.
Han röker på en daglig basis – eller han röker flertalet gånger på daglig basis, och ser inga konstigheter i det alls. Det hjälper honom bland annat att hitta sin aptit.
I en 15 minuter lång intervju med Munchies Magazine får vi följa med Ross under en av hans vanliga dagar i Whistler och på berget. Han har ju sina idéer – men frågan är om han inte är det man skulle kalla beroende.
Text: • 2015-11-03
• Video • Whistler