
Tove Kockum passar på att åka mellan jobbtimmarna. Foto: Petter Berggren
Film om livspusslet som arbetande skidåkare
Workingvolks Freeride är en film som kommer i höst som handlar om ett gäng friåkare som bor och jobbar i Innsbruck och lever för att klämma in maximalt med tid på skidor.
Neil Williman pratar flytande svenska men kommer från Nya Zeeland och är avloppsingenjör anställd i England. Bor gör han däremot i Innsbruck, för att ha bästa möjliga förutsättningar att klämma in maximalt med tid på skidor tillsammans med sina likasinnade vänner i dalen.

Tillsammans med bland annat Tove Kockum från Sverige som jobbar som sjukgymnast i Innsbruck och Manuela Mandl som kör Freeride World Tour på snowboard har Neil skapat en film som många som kämpar med att balansera jobb och önskad mängd skidåkning kan relatera till.
Workingvolks Freeride – The Funemployed Crew kallar de filmen som har premiär senare i höst och bland annat kommer visas på Untracked Film Tour.
Untracked Film Tour kommer tillbaka!
Husky Podcast intervjuar Kristofer Turdell
Med takbox på taket kör jag som jag vill
Text: Gabriella Edebo • 2018-10-03
Artiklar • Filmtrailer • Innsbruck • Video