
Kristofer Turdell på sina Anima. Foto: Sophie Odelberg
Den svarta dokumentärserien – livet bland bergen
Ett gäng spretiga karaktärer som alla delar passionen till skidåkning och bergen. Här får vi träffa några av personerna bakom Black Crows lite närmare.
Det gemensamma för personerna bakom Black Crows är deras passion för skidåkning. I en serie smådokumentärer har de samlat porträtt på olika personer som på något sätt är involverade i det Chamonixbaserade skidmärket. Här är några utvalda avsnitt av The Black Docs.
Kristofer Turdell
Nyligen titulerad världsmästare (för andra gången) på Freeride World Tour har Kristofer Turdell många ögon på sig. När han jobbar i gruvan hemma i Gällivare är vardagen en annan. Kanske är det just de kontrasterna som gör tillvaron spännande.
Nikolai Schirmer
Många har sett Nikolais webserier bland branta bergssidor i nordnorge, men inte alla har sett hur allting startade. Här får vi en inblick i Nikolais liv utanför webbisoderna. Om vad som driver honom och om att hitta den där rätta balansen.
Bruno Compagnet & Camille Jaccoux
Historien om två vänner som råkade starta ett skidmärke tillsammans, nästan av en slump. De två skidåkarna professionella Bruno Compagnet och Camille Jaccoux var inte nöjda med skidorna de körde med. Inte riktigt med några andra skidor som fanns på marknaden, för den delen. De började en jakt efter den perfekta skidan för att ge dem vad de sökte till sina äventyr runt Mt.Blanc-massivet.
Tony & Deano – Ski bums forever
Tony och Deano har åkt skidor i Chamonix i många år och de kommer säkerligen fortsätta i många år till framöver. Möt två skibums som helt enkelt inte slutat.
Text: Peter Nilsson • 2021-03-30
Artiklar • Black Crows • Bruno Compagnet • Freeride Days 2021 • Kristofer Turdell • Nikolai Schirmer • Video