
Jackie Paaso och Reine Barkered hugger i. Foto: Frida Berglund
SAFE AS Clinics till Åre igen – registreringen öppen
Den uppskattade introkursen i lavinkunskap – SAFE AS Clinics – är tillbaka. 3 och 4 december kör man i Åre igen.
Att lära sig mer om snö- och lavinsäkerhet samtidigt som man har kul på köpet samt stödjer en bra sak, det låter inte så dumt va? Det är vad säkerhetskursen SAFE AS Clinics har att erbjuda.
Introkursen i lavinkunskap startades 2012 i USA av friåkarproffsen Jackie Paaso, Ingrid Backstrom, Michelle Parker och Elyse Saugstad och 2020 körde man för första gången här i Sverige och i Åre på initiativ av Paaso som ju är västjämte sedan ett gäng år tillbaka .

I år kör man igen och kommer hålla till på Åre Fjällsätra 3 samt 4 december. Med på kursen är förutom Jackie Paaso också skidessen Reine Barkered, Caroline Strömberg, Wille Lindberg och Lovisa Rosengren samt äventyraren Maria Granberg.

Teori kommer varvas med praktik. Dessutom avslutas dagen med en aprés och ett lotteri med fina priser där överskottet går till fjällräddningen i Åre.
Dag 1 är reserverad för tjejer medan dag 2 är öppen för alla. Pris för kursen är 1 600 kronor per dag och anmälan hittar du HÄR. För att delta behöver du vara 14 år och uppåt.
Text: Anton Furuland • 2022-11-04
Artiklar • Nyheter • Åre • bergskunskap • Jackie Paaso • Jämtland • Lavinsäkerhet • Reine Barkered • Safe as • Sverige