5fd9310e768bc
Henrik Harlaut skadad i svår krasch
Henrik Harlaut föll så illa under X Games slopestyle-final att han blev medvetslös. Kraschen såg riktigt otäck ut och Harlaut tumlade nerför landningen som en trasdocka.
X Games finalen fick ett abrupt slut för Henrik Harlaut. I andra hoppet försökte han på en trippel cork men hann inte runt helt i landningen. Kraschen var ett faktum och delar av Harlauts ena pjäxa och bindningar flög iväg, vilket tyder på en rejäl kraft i fallet.
”Han var medvetslös en kort stund, han har fått en mer eller mindre kraftig hjärnskakning och eventulell fraktur i nyckelben- axelregionen. Han spräckte ena pjäxan. Han är bra på att ramla annars men det går nog bra, han är en hållbar person”, säger coachen Patrik Nyberg till SVT.

Henrik Harlaut blev liggande en lång stund nedanför hoppet och det tog ett tag innan räddningspersonal kom fram till platsen. Efter en stund var Harlaut kontaktbar. Han transporterades ner via pulka till en parkeringsplats där ambulans väntade. När han kördes ut från banan och publiken applåderade åt honom sträckte han upp ena handen och morsade.

Henrik Harlaut är känd som en av världens bästa skidåkare men också för sin positiva attityd. Han verkade dock upprörd när de lyfte in honom i ambulansen, han ville nog vara med och tävla och inte bli borttransporterad.
Sedan kom beskedet att Harlaut inte fick köra vidare i tävlingen.
Freeski-landslaget skriver på twitter att Harlaut har fått en hjärnskakning och att han undersöks just nu.
Vann slopestylen gjorde amerikanaren Nick Goepper, som egentligen inte tog sig vidare i kvalet. Men när Alex Beauleiu-Marchand skadade sig och inte kunde köra final fick Goepper chansen. Han vann X Games slopestyle både 2013 och 2014 och blev nu trefaldig mästare då han vann finalen även i år, med segerpoängen 93,66.
På andra plats kom amerikanasen Joss Christensen och trea blev kanadensaren Alex Bellemare.
I morgon hålls X Games big air där Henrik Harlaut är en av de mest självklara åkarna. Han har vunnit tävlingen de två senaste åren men det är mycket oklart om han kan ställa upp. Jesper Tjäder tävlar i alla fall i big air i morgon.
Text: Redaktionen • 2015-01-24
Nyheter
Snowbird gör comeback på årets tour. Foto: Freeride World Tour
FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern
Freeride World Tour har släppt kalendern för 2027 års säsong. Sex tävlingsstopp väntar i Europa och Nordamerika när touren firar 20-årsjubileum.
Mest lästa
- Bydalen – St Anton i miniatyr
- Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern
- Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- SJ lanserar tågresor till Sälen – med start i januari
- FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern
- Topp 8 skidorter i Österrike – guider & tips för säsongens bästa åk
- Zermatt – skidåkningens stiligaste kuliss
- Skistar och Snälltåget i nytt samarbete
- Tänndalen smygöppnar skidområdet till höstlovet
Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg
Den 12 november bjuder Åka Skidor och J.Lindeberg in till en kväll i skidåkningens tecken på Biblioteksgatan 6.
Drömsnö kan snabbt bli allvar. Se till att både kunskap och lavin- utrustning är redo innan säsongen börjar. Åka Skidors lavinexpert går igenom vad du behöver ha koll på inför vintern.
Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern
Vintern står för dörren och entusiasmen är stor, för att inte säga enorm. Det ska tränas lår och bål, det ska köpas nya skidor och brallor. Men glöm inte bort det viktigaste denna säsong: säkerheten. Här går Åka Skidors lavinexpert igenom hur du bör förbereda dig.
Jesper Hayland är skidlärare och alpinfarsa, men hatar inte att lämna den pistade terrängen.
Bydalen – St Anton i miniatyr
I skuggan av Åre och Vemdalen men utan mindervärdeskomplex och stående helt på egna ben. I Bydalsfjällen har man hittat receptet för en framgångsrik skidanläggning utan att tappa charmen eller tumma på kvalitén.
Foto: SJ
SJ lanserar tågresor till Sälen – med start i januari
SJ och SkiStar lanserar ett nytt reseupplägg för skidåkare som vill ta tåget till Sälen. Från januari 2027 kombineras tågresan från Stockholm till Mora med en anslutande buss vidare till skidområdena.