Nyheter

Free Radicals rockar igen

Sveriges skidfilmskungar Free Radicals är tillbaka på banan efter ett års uppehåll. Inspelningen av radikalernas åttonde film är i full gång.

Text: Åka Skidor • 2008-02-14 • Uppdaterad 2020-12-16

I höstas kom det som bekant ingen film från någon av Sveriges två stora skidfilmsbolag, Free Radicals och Swedish Posse. Istället såg ett gäng nykomlingar till att hoppa högst upp på tronen. Det roligaste nytillskottet var The Second Hands som levererade en new scholl-rulle med mängder av skidglädje och känsla. Till nästa höst ser det lite ljusare ut för älskare av smutsig rock’n roll-skidåkning signerad de fria radikalerna, nykomlingarna får passa sig för skidfilmssveriges Tyrannosaurus Rex igen.

Efter en tids tjatande fick Åka Skidor till slut några sanningens ord ur Down Films filmare Henrik ”Bergman” Andersson. Inspelningen av radikalernas åttonde film är i full gång nere i Alperna.

– Jo, nu är det helt klart att det blir film till hösten. Det känns skitbra. Vi har filmat i december och januari och känner oss ganska nöjda. Nu gäller det att toppa det, säger Bergman på telefon från Grimentz i västra Schweiz. Bredvid honom sitter en mörbultad Jon Larsson som samma dag gjort en av sitt livs hårdaste plattlandningar. Smutsigt och hårt, precis som det ska vara med andra ord.

Bergman antyder också att det är några nyheter på gång till hösten. Tanken är att ha lite färre åkare med i filmen den här gången. Dock kommer vi att få se minst ett nytt ansikte och dessutom dyker en gammal bekanting upp igen bland dom fria radikalerna.

Av: Tobias Liljeroth


Text: Åka Skidor • 2008-02-14

Nyheter

Melvin firar segern i Åre. Foto: Richard Ström / Red Bull Content Pool

Sverige

16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic

16-årige Melvin Seliberg levererade en sensationell prestation när han vann Red Bull Unrailistic 2026. Den unga svensken tog hem både Best Trick-tävlingen på torsdagen och huvudtävlingen Slopestyle på fredagen.

Text: Anton Furuland • 2026-05-03 • Uppdaterad 2026-05-03

Evan Mceachran vid tävlingarna 2024. Foto: Judith Bergström / Red Bull Content Pool

Sverige

Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat

30 april–1 maj är det dags igen: Red Bull Unrailistic rullar in i Nationalarenan i Åre och samlar några av världens bästa freeskiåkare.

Text: Åka Skidor • 2026-04-28 • Uppdaterad 2026-04-28

Turande i Hamra Syd. En del av Tänndalen, som rankas nummer sex i POW:s granskning. Foto: Petter Elfsberg

Sverige

De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW

Protect Our Winters Sverige har under 2025 utvärderat en stor del av skidanläggningarna i Sverige. Högst poäng får Järvsö, Storlien och Kungsberget.

Text: Åka Skidor • 2026-04-21 • Uppdaterad 2026-04-21

Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.

Norge

Topptur där bergen reser sig ur havet

Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.

Text: Tobias Ivarsson • 2026-04-20 • Uppdaterad 2026-04-20

Högt ovanför Gudbrandsdalen ligger hytterna på rekke og rad, med utsikt mot Dovre i fjärran. Sindre skiter i det och kör neråt.

Norge

Kvittfjell – OS satte byn på kartan

Norges internt kanske sämst bevarade hemlighet, Kvitfjell, har nästan allt. Inte bara den fallhöjd som krävs för ett OS-störtlopp. Vi skickade dit vårt team och upptäckte en tvättäkta pärla.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-04-10 • Uppdaterad 2026-04-10

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen