5fd92eca999d4
En annan Anna Holmlund i ny dokumentär
Ett år efter skicrossåkaren Anna Holmlunds allvarliga olycka släpps en ny dokumentärserie där vi får följa hennes nya liv och rehabilitering med de allvarliga hjärnskadorna.
Den 19 december förra året kraschade Anna Holmlund under ett träningsåk inför en världscuptävling i skicross i den italienska skidorten Innichen. Olyckan innebar slutet på en framgångsrik karriär som professionell skidåkare. Hon fördes medvetslös till sjukhus och läget var länge kritiskt och hon försattes i medicinsk koma till följd av svåra hjärnskador.
Idag, ett år senare, kämpar Anna för att rehabilitera skadorna och varje dag är en ny utmaning. På initiativ från Anna själv och hennes föräldrar görs nu en dokumentärserie som skildrar Annas väg tillbaka till ett nytt liv.
– ”Året som har gått har varit tufft, men Anna är en otrolig kämpe och hon ger aldrig upp. Hennes utveckling går framåt för varje dag som går. Jag har sett de två första avsnitten av dokumentärserien och är väldigt glad över hur bra de blev. Allmänheten har visat så stor omtanke för Anna och serien är ett bra sätt att kunna följa henne på”, säger Lars Holmlund, Annas far.
I en rad korta avsnitt får vi följa Anna i sin nya vardag, långt bort ifrån skicross, skidåkning och OS- medaljer. Varje avsnitt spelas in och lanseras en gång i månaden för att på ett bra sätt visa de framsteg Anna gör.
Efter olyckan låg Anna nedsövd i två månader och i juli kunde hon flytta hem till sina föräldrar i Sundsvall. Även om den person vi möter är en annan Anna, så är det tydligt att kämparglöden, glädjen och viljan finns kvar.
Dokumentärseriens första två avsnitt ser du här.
Text: Gabriella Edebo • 2017-12-20
Nyheter
Sidvinden möter Mattesgapet. Foto: Branäs
Branäs ökar snökapaciteten med 80 procent
Branäs fortsätter att bygga ut sitt snösystem. Inför vintern installeras 34 nya snökanoner och kapaciteten på Branäsberget ökar med 80 procent.
Mest lästa
- Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
- Techbindningar – så funkar det
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Säsongens första Åka Skidor är här!
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Kungsberget ska korta köerna – satsar 15 miljoner
- Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Tänndalen satsar inför vintern: två nya liftar, tre nya nedfarter & större park
Den nyutvecklade snowparken i Orsa.
Orsa Grönklitt satsar på mer alpin skidåkning
Orsa Grönklitt fortsätter att utveckla sin alpina skidåkning. Inför vintern får norra skidområdet en ny blå pist med skicrossinslag, samtidigt som möjligheterna till skogsåkning förbättras.
Några pannor Oak i garaget och lite utfall på det så fixar du formen som Sverre.
6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
För att orka med ännu en säsong på skidor snackade vi med svensk friåknings kraftpaket, Sverre Liliequist, som kör lika hårt år efter år.
Södra sidan av Kungsberget.
Kungsberget ska korta köerna – satsar 15 miljoner
Kungsberget investerar 15 miljoner kronor inför vintern för att få ner liftköerna. Med en ny släplift och ökad kapacitet ska väntetiderna på anläggningens södra sida kortas.
Jakob Hansson Mathisen tar luft. Foto: Skidförbundet
Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs
Det går bra för svensk puckelpiståkning. Inte bara kan vi glädja oss åt Nova Nilsson och Elis Moberg, som båda tog guld under junior-VM i Airolo, Schweiz i mars 2026, nu meddelar skidförbundet att det startas skidgymnasium med inriktning puckel i Vännäs utanför Umeå.