Tävling – ny chans att vinna priser varje dag
Varje dag under Haglöfs Åka Skidor Freeride Days har du chans att vara med och tävla om priser som kommer göra dina skiddagar ännu bättre.
Varje dag under Haglöfs Åka Skidor Freeride Days har du chans att vara med och tävla om priser som kommer göra dina skiddagar ännu bättre.
Du kommer kunna vinna nya skidställ, värmande lagerplagg, väskor och nya skidor.
Alla tävlingarna annonseras på vår instagram @akaskidormag. Där ser du även hur du gör för att delta och vad som krävs för att vinna.
Följ kontot för att inte missa chansen att vinna!
Dag 1 – Haglöfs Lava 90
En stabil bag med plats för alla dina saker. Den har ett stort huvudfack, en invändig dokumentficka med blixtlås samt ett annat blixtlåsförsett fack som också fungerar som en ficka att förvara väskan i. Flera olika bärmöjligheter tack vare de bekväma, justerbara axelremmarna, handtagen och lyfthandtagen i kortsidorna.
Väskan är tillverkad i 900D polyester med TPE-foder, 420D HD Oxford-polyamid och är bluesign®-godkänd.




Text: Peter Nilsson • 2021-03-28
Nyheter • Freeride Days 2021 • Tävling
Melvin firar segern i Åre. Foto: Richard Ström / Red Bull Content Pool
16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic
16-årige Melvin Seliberg levererade en sensationell prestation när han vann Red Bull Unrailistic 2026. Den unga svensken tog hem både Best Trick-tävlingen på torsdagen och huvudtävlingen Slopestyle på fredagen.
Mest lästa
- Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW
- Topptur där bergen reser sig ur havet
- 16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic
- Kvittfjell – OS satte byn på kartan
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
Evan Mceachran vid tävlingarna 2024. Foto: Judith Bergström / Red Bull Content Pool
Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat
30 april–1 maj är det dags igen: Red Bull Unrailistic rullar in i Nationalarenan i Åre och samlar några av världens bästa freeskiåkare.
Turande i Hamra Syd. En del av Tänndalen, som rankas nummer sex i POW:s granskning. Foto: Petter Elfsberg
De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW
Protect Our Winters Sverige har under 2025 utvärderat en stor del av skidanläggningarna i Sverige. Högst poäng får Järvsö, Storlien och Kungsberget.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.
Högt ovanför Gudbrandsdalen ligger hytterna på rekke og rad, med utsikt mot Dovre i fjärran. Sindre skiter i det och kör neråt.
Kvittfjell – OS satte byn på kartan
Norges internt kanske sämst bevarade hemlighet, Kvitfjell, har nästan allt. Inte bara den fallhöjd som krävs för ett OS-störtlopp. Vi skickade dit vårt team och upptäckte en tvättäkta pärla.