Alta Ski Area är en av tre orter i USA som inte tillåter snowboarding.

Nyheter

Snowboardåkare stämmer skidort – hävdar diskriminering

Rivaliteten mellan skid- och snowboardåkare har pågått i urminnes tider. Men nu flyttas maktkampen från backen till rättssalen. Fyra snowboardåkare anklagar Utah Alta Ski Area för diskriminering – igen.

Text: Redaktionen • 2015-10-07 • Uppdaterad 2020-12-16

62-årig snowboardåkare älskar att köra räcken

Det var förra hösten som en domare fastslog att snowboardåkare inte har en konstitutionell rätt att utöva sin sport på Utah Alta Ski Area. I ett försök att återigen häva förbudet försökte de fyra snowboardåkare som ledde stämningen att få en federal appellationsdomstol att återuppta fallet.

I deras överklagan hävdar de att Alta diskriminerar snowboardåkare och att de gjort om allmän mark till en privat country club som kontrolleras av ”exklusiva, elitistiska och diskriminerande åsikter”.

Alta Ski Area hävdar dock att förbudet inte är personligt, utan att det bara är affärer. Orten säger också att skidåkarna finner området fredligare och säkrare då de inte behöver oroa sig för att träffas snowboardåkare – vars åkställning skapar en blind fläck samt breda och vida svängar blir en fara.
Detta hävdar målsägarna är förlegade stereotyper som bara uppmuntrar splittringen mellan skid- och snowboardåkare.

Snowboardåkare stämmer skidort – hävdar diskriminering
Alta Ski Area är till för alla – i alla åldrar. Förutom snowboardåkare då.

Förra gången de båda parterna bestämde sig för att leka Ally Mcbeal fastslog alltså domaren att företaget, som har US Forest Service som uppbackning, har rätt att göra vad det vill med marken.

Alta är en av tre orter i USA där det är förbjudet att åka snowboard. Även Deer Valley och Mad River Glen i Vermont har likande förbud på sin mark.
Det är än så länge inte fastslaget när nästa rond är planerad.  

Snowboardåkare överlever lavin


Text: Redaktionen • 2015-10-07

Nyheter

Snowbird gör comeback på årets tour. Foto: Freeride World Tour

Friåkning

FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern

Freeride World Tour har släppt kalendern för 2027 års säsong. Sex tävlingsstopp väntar i Europa och Nordamerika när touren firar 20-årsjubileum.

Text: Anton Furuland • 2026-10-30 • Uppdaterad 2026-10-30
Artiklar

Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg

Den 12 november bjuder Åka Skidor och J.Lindeberg in till en kväll i skidåkningens tecken på Biblioteksgatan 6.

Text: Redaktionen • 2026-10-27 • Uppdaterad 2026-10-27

Drömsnö kan snabbt bli allvar. Se till att både kunskap och lavin- utrustning är redo innan säsongen börjar. Åka Skidors lavinexpert går igenom vad du behöver ha koll på inför vintern.

Säkerhet

Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern

Vintern står för dörren och entusiasmen är stor, för att inte säga enorm. Det ska tränas lår och bål, det ska köpas nya skidor och brallor. Men glöm inte bort det viktigaste denna säsong: säkerheten. Här går Åka Skidors lavinexpert igenom hur du bör förbereda dig.

Text: Erik Ehrner • 2026-10-25 • Uppdaterad 2026-10-25

Jesper Hayland är skidlärare och alpinfarsa, men hatar inte att lämna den pistade terrängen.

Sverige

Bydalen – St Anton i miniatyr

I skuggan av Åre och Vemdalen men utan mindervärdeskomplex och stående helt på egna ben. I Bydalsfjällen har man hittat receptet för en framgångsrik skidanläggning utan att tappa charmen eller tumma på kvalitén.

Text: Anton Furuland Foto: Martin Olson • 2026-10-25 • Uppdaterad 2026-10-25

Foto: SJ

Sverige

SJ lanserar tågresor till Sälen – med start i januari

SJ och SkiStar lanserar ett nytt reseupplägg för skidåkare som vill ta tåget till Sälen. Från januari 2027 kombineras tågresan från Stockholm till Mora med en anslutande buss vidare till skidområdena.

Text: Anton Furuland • 2026-10-23 • Uppdaterad 2026-10-23

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen