Sandra Näslund efter en minst sagt lyckad tävlingssäsong. Foto: GEPA Pictures / Oliver Lerch
Sveriges freestyle-damer levererar i den totala världscupen
Världscupsdebutanten Jennie-Lee Burmansson tog hem den totala slopestylecupen och Sandra Näslund vann både skicrosscupen och den totala världscupen i freestyle.
Redan innan den sista världscuptävlingen i slopestyle för säsongen i italienska Seiseralm var det klart att Jennie-Lee Burmannson skulle ta hem segern i den totala slopestylecupen. Med totalt fem pallplatser under säsongens sju tävlingar var hon den mest stabila åkaren på touren vilket gjorde att 15-åriga Jennie-Lee blev den yngsta någonsin att vinna FIS Freestyle Skiing World Cup.
Även Oscar Wester får med sig en kristallpokal hem efter att han med en sjätteplats i den sista tävlingen i Seiseralm hade nog med poäng för att placera sig som trea i totalen.

Sandra Näslund har haft en riktigt dundersäsong och det blev en överlägsen seger i den totala skicrosscupen efter hela sju vinster och ytterligare två pallplatser på vinterns tio tävlingar. Poängen Sandra fått med sig från de återkommande topprestationerna räckte dessutom till att vinna den största pokalen av dem alla – totalen i freestylecupen.
– ”Jag är väldigt stolt över mig själv, och hela laget” säger Sandra efter världscupsäsongen är avslutad. ”Det har varit en helt fantastiskt säsong. Synd att jag inte kunde få till en pallplats på OS, men jag är ändå väldigt nöjd med säsongen.”

Skicross räknas som en freestyle-gren enligt det internationella skidförbundet FIS vilket gör att utöver de individuella totalcuperna för varje gren så räknas alla poäng även samman för att utse en segrare i totalcupen. Sporterna som räknas in i totalen är skicross, slopestyle, big air, halfpipe, aerials och puckel. Oftast är det någon som kör två eller alla tre park-grenar som tar hem totalen men vid (numera) tre tillfällen har det hänt att en skicrossåkare dominerat så pass att poängen räckt för freestyle-totalen.
”Att vara med på den listan tillsammans med Ophelie David och Tomas Kraus.. Jag vet inte ens vad jag ska säga. De är legender, så det är riktigt häftigt. Självklart är det här drömmen, att vinna både skicross och freestyle totalen, men det var inget jag förväntat mig någonsin skulle hända.” Säger Sandra om segrarna.

På skicross-sidan fick även 20-åringen Erik Mobärg utmärkelsen Rookie of the Year efter en säsong med många bra resultat, med en fjärdeplats i Montafon som bästa placering.
– ”Det betyder väldigt mycket”, säger Erik efter beskedet. ”Det är en av de bästa utmärkelserna i skicrossvärlden, så det är väldigt kul att ha fått priset.”
Dagens världscupfinal i franska Megéve ställas in på grund av allt för intensivt snöfall.
Text: Gabriella Edebo • 2018-03-17
Nyheter
Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.
Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.
Mest lästa
- 14 saker du kan göra med gamla skidor
- Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Topptur där bergen reser sig ur havet
- Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson
Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.
Oavsett om det stormar spik eller UV-index är 12 måste resultaten på Extrem-NM in i datorn.
Mats Olofsson – Sveriges nya freerideboss
Freeride är på allas läppar. Vi tog ett snack med Mats Olofsson som sedan årsskiftet är ansvarig för freeride på Svenska skidförbundet.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.
Grattis Kläppen.
Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
Under SLAO-dagarna på Stöten i Sälen delades igår kväll årets SLAO-utmärkelser ut. Bland vinnarna finns Kläppen, som utsågs till Årets Skidanläggning och Duveds IF som fick utmärkelsen Årets Skidinspiratör.