FOTO: Adam Falk
”Snowflake” har hittat vägen till lycka i Engelberg
Det finns knappast något som genererar så mycket glädje och lycka som skidåkning. Och ingen förkroppsligar denna glädje så vackert som Engelberg-legenden »Snowflake«. Hans passion och entusiasm för vintersport smittar av sig och överförs till alla som har turen att njuta av hans sällskap på berget eller i byn.
Tack vare de imponerande 2000 höjdmeter i Engelberg-Titlis från glaciären till dalen, den längsta vintersäsongen i de schweiziska Alperna och ett nästan outtömligt antal skiddagar har »Snowflake« uppnått status som en miljonär i höjdmeter och lycka. Den här vintersäsongen bjuder vi in dig att följa med höjdmeter-miljonären på hans resa genom vintern — från de första skiddagarna på hösten till vårens sista åk i mjuk snö.
Under denna säsong kommer du inte bara att uppleva hisnande åk och djupa pudersvängar. Den här vintern har du även chansen att träffa skidstjärnan Marco Odermatt. Dessutom kommer du att lära känna hela Engelbergs prakt och dess fantastiska skönhet.
Men vem är egentligen denna »snöflinga«? Vid 76 års ålder är han den som har flest skiddagar av alla i Engelberg. Han missar aldrig ett tillfälle att utöva sin passion och föredrar att vara på skidorna varje dag. På detta sätt kommer han till häpnadsväckande 150+ skiddagar per säsong. Hans stora passion begränsar sig inte bara till pisterna, med ett stort flin på läpparna tar han sig gärna ett par svängar i världsberömd, orörd offpist när det dumpat, och det gör det.

Lyckan som »Snowflake« upplever när han gör det är helt enkelt smittsam, och han har verkligen all anledning att le. Engelberg, friåkningsparadiset som erbjuder allt en höjdmetermiljonär kan önska sig: den längsta oavbrutna vintersäsongen i Alperna, en av de längsta backarna med över 2 000 höjdmeter och tack vare Titlis-glaciären är skidområdet extremt snösäkert.
Följ med »Snowflake« den här vintern: Vi är glada att kunna meddela att vi kommer dela totalt fem avsnitt under vintern med höjdmetersmiljonären. Varje episod kommer att visa upp ett nytt ögonblick av lycka under säsongen, vilket ger dig möjlighet att uppleva och inspireras av den unika glädjen i skidåkning. »Snowflakes« mott är: Oroa dig inte — åk mer — var glad.
Läs mer på engelberg.ch/way-to-happiness

Tävla om en skidsemester i Engelberg
För att låta våra följare och tittare ta del av detta motto och denna lycka anordnar vi en spännande tävling. Förstapris är en oförglömlig skidsemester i Engelberg, där du har chansen att träffa höjdmetermiljonären personligen och uppleva vintersportens glädje. Surfa in på engelberg.ch/way-to-happiness för att delta i tävlingen och dra nytta av denna unika möjlighet att ta del av och fördjupa dig i Engelberg med »Snowflake«. Vi bjuder in dig att bli en del av denna oförglömliga vinter och uppleva skidåkningens magi.
Tävla på engelberg.ch/way-to-happiness
Om Engelberg
Resa
Direktflyg från Arlanda till Zürich tar ca 2,5 timmar. Därifrån kan du ta tåget från Zürich till Engelberg och nå byn inom 2 timmar med bara ett byte på vägen. Ett annat alternativ är att ta en hyrbil och köra cirka en timme från flygplatsen till Engelberg. Väljer du ett morgonflyg möter du Snowflake i backen vid lunchtid.
Bo
Ski Lodge Engelberg
Hotel Schweizerhof
Ät
Alpenclub
Brasseri Konrad
Drick
Ski Lodge Engelberg
Guide
Tobias Granath eller Prime.
Tips!
Boka söndag — onsdag och få både en bra deal på boende och orörda puderåk.
Partner • Engelberg • Schweiz • Switzerland Tourism
David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.
Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla
Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.
Mest lästa
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
- 14 saker du kan göra med gamla skidor
- Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
- Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Topp 8 skidorter i Österrike – guider & tips för nästa säsongs bästa åk
Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.
Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.
Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson
Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.
Oavsett om det stormar spik eller UV-index är 12 måste resultaten på Extrem-NM in i datorn.
Mats Olofsson – Sveriges nya freerideboss
Freeride är på allas läppar. Vi tog ett snack med Mats Olofsson som sedan årsskiftet är ansvarig för freeride på Svenska skidförbundet.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.