5fd93a30e34a0

Prylar

Odd Molly åker Extremt

Årets snyggaste skidor? När svenska Odd Molly och Extrem gör ett samarbete blir det bra både på ytan och på snön.

Text: Tobias Liljeroth • 2015-11-12 • Uppdaterad 2015-11-12
Odd Molly åker Extremt

Co-labs mellan två vitt skilda företeelser är inget ovanligt i skidvärlden – Metallica och Armada, Clwr och Petter är bara två exempel från i år. Nu ger sig klädmärket Odd Molly in i skidvärlden med ett samarbete med  Åre Skidfabrik. Man har tagit den befintliga modellen Extrem PT 84 Woman och gett den en helt ny ovansida med Odd Mollys karaktäristiska design. Den kurbitsinspirerade grafiken finns i två olika varianter; Turkos och Asfalt. 

Och skidan då? Det här är bra grejer, PT 84 fick en bronsmedalj i Åka Skidors frontsidekategori i skidtestet 2014/2015. En bred pistskida med ett brett åkregister. 

Mått 121-84-109 (163 cm)
Längder 163, 170 cm
Radie 17 m
Pris 6 995 kronor utan bindning
Mer info extremskis.com/product/pt-84-woman-odd-molly

Odd Molly åker Extremt

Metallica gör skidor


K2 Pinnacle 95 – den ultimata allroundskidan?


Text: Tobias Liljeroth • 2015-11-12

PrylarExtremFrontside

Jakob Hansson Mathisen tar luft. Foto: Skidförbundet

Sverige

Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs

Det går bra för svensk puckelpiståkning. Inte bara kan vi glädja oss åt Nova Nilsson och Elis Moberg, som båda tog guld under junior-VM i Airolo, Schweiz i mars 2026, nu meddelar skidförbundet att det startas skidgymnasium med inriktning puckel i Vännäs utanför Umeå.

Text: Niclas Sjögren • 2026-09-16 • Uppdaterad 2026-09-16

David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.

Österrike

Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla

Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.

Text: George Koch Foto: Martin Söderqvist • 2026-09-15 • Uppdaterad 2026-09-15

Südtirol Skiarena

Liftkort

Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden

Till vintern blir det betydligt enklare att göra en skidroadtrip genom Sydtyrolen. Klassiska Ortler Skiarena växer, byter namn till Südtirol Skiarena och samlar 18 skidområden, två glaciärer och omkring 500 kilometer pist på ett och samma liftkort.

Text: Tobias Ivarsson • 2026-09-14 • Uppdaterad 2026-09-14

Nyheterna för Stöten 2026/2027.

Sverige

Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner

Stöten i Sälen fortsätter att bygga ut anläggningen inför vintern 2026/27. Den största satsningen sker kring Skidtorget, där en ny sexstolslift, fler parkeringsplatser, ett rullband och ett nytt kafé ska stå klart till säsongsstarten.

Text: Anton Furuland • 2026-09-14 • Uppdaterad 2026-09-14

Årgång 52 av Åka Skidor är officiellt inledd. Prenumeranter får magasinet idag fredag. Övriga får hålla ut till måndag då den når butik. Då är det bara att dra på löparpjucksen och skynda sig till närmaste tidningshylla. Åkare: Mike Douglas Foto: Mattias Fredriksson

Magasin

Säsongens första Åka Skidor är här!

Här har du ett litet smakprov av som väntar i säsongens första nummer av Åka Skidor.

Text: Åka Skidor • 2026-09-11 • Uppdaterad 2026-09-11

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen