Women’s Shell jacket och pant från Stellar Equipment.

Prylar

Ny damkollektion från Stellar

Svenska skidklädesmärket Stellar kommer nu med en dedikerad damkollektion med tekniska skidkläder.

Text: Tobias Liljeroth • 2016-02-15 • Uppdaterad 2021-12-07

När det purfärska svenska skidklädesmärket Stellar kom med sin första kollektion i början av oktober var det en hel del kvinnliga skidåkare som (med all rätt) muttrade om varför det inte fanns några tjejkläder. Nu, som utlovat i februari, är tjejkollektionen äntligen här och den lever efter exakt samma ledord som unisexditon: funtionsdrivna plagg med en snyggt avskalad stil och en trevlig prislapp – fast anpassat till en kvinnlig anatomi.

Kollektionen rymmer skalplagg, dunplagg och mellanlager. Stellar Equipments profilprodukt (enligt dem själva), dunjackan Ultralight, har i tjejversion bantats ned till extremt lätta 175 gram! Det ryktas även om minimalistiska och superlätta skalplagg till våren, lagom till toppturssäsongen.

Kika in på stellarequipment.com

Stellar – nya svenska skidkläder


Guide: Så tvättar och impregnerar du dina GORE-TEX-kläder


Text: Tobias Liljeroth • 2016-02-15

PrylarskidkläderStellar Equipment

Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.

Film

Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp

Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.

Text: Anton Furuland • 2026-06-16 • Uppdaterad 2026-06-16

Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson

Event

Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden

Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.

Text: Åka Skidor • 2026-06-16 • Uppdaterad 2026-06-16

Oavsett om det stormar spik eller UV-index är 12 måste resultaten på Extrem-NM in i datorn.

Sverige

Mats Olofsson – Sveriges nya freerideboss

Freeride är på allas läppar. Vi tog ett snack med Mats Olofsson som sedan årsskiftet är ansvarig för freeride på Svenska skidförbundet.

Text: Niclas Sjögren • 2026-06-15 • Uppdaterad 2026-06-15

Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.

Norge

Topptur där bergen reser sig ur havet

Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.

Text: Tobias Ivarsson • 2026-06-06 • Uppdaterad 2026-06-06

Grattis Kläppen.

Sverige

Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning

Under SLAO-dagarna på Stöten i Sälen delades igår kväll årets SLAO-utmärkelser ut. Bland vinnarna finns Kläppen, som utsågs till Årets Skidanläggning och Duveds IF som fick utmärkelsen Årets Skidinspiratör.

Text: Anton Furuland • 2026-05-26 • Uppdaterad 2026-05-26

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen