Women’s Shell jacket och pant från Stellar Equipment.

Prylar

Ny damkollektion från Stellar

Svenska skidklädesmärket Stellar kommer nu med en dedikerad damkollektion med tekniska skidkläder.

Text: Tobias Liljeroth • 2016-02-15 • Uppdaterad 2021-12-07

När det purfärska svenska skidklädesmärket Stellar kom med sin första kollektion i början av oktober var det en hel del kvinnliga skidåkare som (med all rätt) muttrade om varför det inte fanns några tjejkläder. Nu, som utlovat i februari, är tjejkollektionen äntligen här och den lever efter exakt samma ledord som unisexditon: funtionsdrivna plagg med en snyggt avskalad stil och en trevlig prislapp – fast anpassat till en kvinnlig anatomi.

Kollektionen rymmer skalplagg, dunplagg och mellanlager. Stellar Equipments profilprodukt (enligt dem själva), dunjackan Ultralight, har i tjejversion bantats ned till extremt lätta 175 gram! Det ryktas även om minimalistiska och superlätta skalplagg till våren, lagom till toppturssäsongen.

Kika in på stellarequipment.com

Stellar – nya svenska skidkläder


Guide: Så tvättar och impregnerar du dina GORE-TEX-kläder


Text: Tobias Liljeroth • 2016-02-15

PrylarskidkläderStellar Equipment

Några pannor Oak i garaget och lite utfall på det så fixar du formen som Sverre.

Försäsongsträning

6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027

För att orka med ännu en säsong på skidor snackade vi med svensk friåknings kraftpaket, Sverre Liliequist, som kör lika hårt år efter år.

Text: Sverre Liliequist • 2026-09-17 • Uppdaterad 2026-09-17

Södra sidan av Kungsberget.

Sverige

Kungsberget ska korta köerna – satsar 15 miljoner

Kungsberget investerar 15 miljoner kronor inför vintern för att få ner liftköerna. Med en ny släplift och ökad kapacitet ska väntetiderna på anläggningens södra sida kortas.

Text: Anton Furuland • 2026-09-17 • Uppdaterad 2026-09-17

Jakob Hansson Mathisen tar luft. Foto: Skidförbundet

Sverige

Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs

Det går bra för svensk puckelpiståkning. Inte bara kan vi glädja oss åt Nova Nilsson och Elis Moberg, som båda tog guld under junior-VM i Airolo, Schweiz i mars 2026, nu meddelar skidförbundet att det startas skidgymnasium med inriktning puckel i Vännäs utanför Umeå.

Text: Niclas Sjögren • 2026-09-16 • Uppdaterad 2026-09-16

David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.

Österrike

Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla

Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.

Text: George Koch Foto: Martin Söderqvist • 2026-09-15 • Uppdaterad 2026-09-15

Südtirol Skiarena

Liftkort

Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden

Till vintern blir det betydligt enklare att göra en skidroadtrip genom Sydtyrolen. Klassiska Ortler Skiarena växer, byter namn till Südtirol Skiarena och samlar 18 skidområden, två glaciärer och omkring 500 kilometer pist på ett och samma liftkort.

Text: Tobias Ivarsson • 2026-09-14 • Uppdaterad 2026-09-14

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen