5fd94776dcc27
Han kör snabbaste åket i en av Norges smalaste rännor
Vill du åka snabbare än ljusets hastighet i en 50 grader brant ränna? Här är en POV-video från Øksehogget, en av Norges brantaste rännor. Det går riktigt snabbt.
”Det var jävligt läskigt, haha! När man får ordentligt med fart så går det så snabbt att du inte kan stanna eftersom rännan är så brant och smal. Och så har du allt sluffet bakom dig. I slutet svänger rännan försiktigt åt höger, så om sluffet kommer ikapp dig, finns det risk för att dras in i stenväggen – den som jag nästan träffar i slutet av videon. Men det är coolt, man känner verkligen farten när man har väggarna så nära, säger Tromsøgutten och friåkaren Nikolai Schirmer till norska tidningen Fri Flyt.
Øksehogget ligger mellan Tamokfjellet och Lemmetfjellet, och rännan är 600 höjdmeter och uppåt 50 grader brant.
Videon är från 23 mars i år.
Text: Redaktionen • 2015-03-29
• Norge • Video
Några pannor Oak i garaget och lite utfall på det så fixar du formen som Sverre.
6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
För att orka med ännu en säsong på skidor snackade vi med svensk friåknings kraftpaket, Sverre Liliequist, som kör lika hårt år efter år.
Mest lästa
- Säsongens första Åka Skidor är här!
- Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Techbindningar – så funkar det
- Tänndalen satsar inför vintern: två nya liftar, tre nya nedfarter & större park
- Åk skidor redan i höst – här byggs en park på sparad snö
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
Södra sidan av Kungsberget.
Kungsberget ska korta köerna – satsar 15 miljoner
Kungsberget investerar 15 miljoner kronor inför vintern för att få ner liftköerna. Med en ny släplift och ökad kapacitet ska väntetiderna på anläggningens södra sida kortas.
Jakob Hansson Mathisen tar luft. Foto: Skidförbundet
Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs
Det går bra för svensk puckelpiståkning. Inte bara kan vi glädja oss åt Nova Nilsson och Elis Moberg, som båda tog guld under junior-VM i Airolo, Schweiz i mars 2026, nu meddelar skidförbundet att det startas skidgymnasium med inriktning puckel i Vännäs utanför Umeå.
David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.
Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla
Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.
Südtirol Skiarena
Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
Till vintern blir det betydligt enklare att göra en skidroadtrip genom Sydtyrolen. Klassiska Ortler Skiarena växer, byter namn till Südtirol Skiarena och samlar 18 skidområden, två glaciärer och omkring 500 kilometer pist på ett och samma liftkort.