5fd946a4a0ee2
Danskar bakom ny snygg LED-video
Afterglow satte ribban för hur LED-filmer ska se ut. Nico Vuignier och Jules Guarneri förenklade stilen med en simpel bengalt. Nu har ett danskt tv-program gjort sin egen version – och den är snygg!
Skidfilmer som kretsar kring LED-dräkter har blivit enormt populära de senaste åren i och med succén med Afterglow. Klippet som inkluderade världsåkare som Pep Fujas och Chris Benchetler blev en markör för hur snyggt det kan se ut om du har ett storföretag som Phillips i ryggen.
Men det blir allt billigare att göra själv om du är någorlunda påhittig – och senast i raden att stå för sin egen version är dansken Thomas Uhrskov.
För de flesta av er säger namnet ingenting, men för er födda i Skåne(som undertecknad är) ringer det kanske en klocka.
Thomas Uhrskov är dansk journalist som blivit känd för sina skidprogram ”På Ski”, ”På Ski Igen” och ”På Ski Igen, Igen”(varför frångå ett vinnande koncept) och tillsammans med Danmarks bästa friåkare, Rasmus DJ, har han nu gjort sin egen version av Afterglow för sitt nya program ”To På Ski”.
Natskiløb from Thomas Uhrskov on Vimeo.
Om ni skulle vara intresserade av att se mer av Thomas Uhrskov och Rasmus DJ så har ni klippet här nedanför. Därifrån kan ni klicka er vidare till fler av deras serie ”To På SKi” eller ”På Ski 2.0”
Afterglow – hela filmen
Fäster bengaler på skidorna – med magiskt resultat
Hur skidåkare låter en riktigt bra puderdag
Text: Redaktionen • 2016-01-26
• Danmark • Thomas Uhrskov • To På Ski • Video
Den nyutvecklade snowparken i Orsa.
Orsa Grönklitt satsar på mer alpin skidåkning
Orsa Grönklitt fortsätter att utveckla sin alpina skidåkning. Inför vintern får norra skidområdet en ny blå pist med skicrossinslag, samtidigt som möjligheterna till skogsåkning förbättras.
Mest lästa
- Säsongens första Åka Skidor är här!
- Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Techbindningar – så funkar det
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Åk skidor redan i höst – här byggs en park på sparad snö
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Tänndalen satsar inför vintern: två nya liftar, tre nya nedfarter & större park
- Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs
Några pannor Oak i garaget och lite utfall på det så fixar du formen som Sverre.
6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
För att orka med ännu en säsong på skidor snackade vi med svensk friåknings kraftpaket, Sverre Liliequist, som kör lika hårt år efter år.
Södra sidan av Kungsberget.
Kungsberget ska korta köerna – satsar 15 miljoner
Kungsberget investerar 15 miljoner kronor inför vintern för att få ner liftköerna. Med en ny släplift och ökad kapacitet ska väntetiderna på anläggningens södra sida kortas.
Jakob Hansson Mathisen tar luft. Foto: Skidförbundet
Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs
Det går bra för svensk puckelpiståkning. Inte bara kan vi glädja oss åt Nova Nilsson och Elis Moberg, som båda tog guld under junior-VM i Airolo, Schweiz i mars 2026, nu meddelar skidförbundet att det startas skidgymnasium med inriktning puckel i Vännäs utanför Umeå.
David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.
Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla
Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.