Åka Skidor 50 år

  • Skidfoto
    Fotografen som förändrade Engelberg

    Fotografen som förändrade Engelberg

    Få fotografer har satt en skidort på kartan som Oskar Enander gjort med Engelberg. Här är berättelsen om göteborgaren som idag är en av världens högst ansedda skidfotografer.

  • Sverige
    Peter Buchar – Sveriges första skidproffs?

    Peter Buchar – Sveriges första skidproffs?

    Om det är någon svensk skidåkare som satte tonen för den nya freestyleskidåkningen på 1970-talet, eller hot dogging som det också kallades, så var det Peter Buchar. Ingen var med på fler ikoniska bilder än den eftertänksamme skidvirtuosen.

  • Magasin
    Nytt nummer av Åka Skidor

    Nytt nummer av Åka Skidor

    Vi sammanfattar 90-talet men tar också tåget till Wagrain, käkar lössnö till frukost, lunch och middag i Japan och kör en Haute Route med utförsfokus Chamonix-La Grave.

  • Åka Skidor 50 år
    Första Åka Skidor är här – fyller 50 år

    Första Åka Skidor är här – fyller 50 år

    I första numret av 50-årsfirandet grottar vi ner oss i 70-talet och en hel del nostalgi kring Åkas begynnelse, men rapporterar även pinfärskt från Alperna och senaste nytt i skidvärlden.

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen