5fd9316dc3340

Nyheter

Se upp i pisten här kommer cyklisten

Nu är snowbike, en cykel med skidor, tillåten i hela Åres skidområde.

Text: Redaktionen • 2014-11-29 • Uppdaterad 2020-12-16

Efter att eventföretaget Explore Åre har ordnat grupper som kört snowbike på test i vissa delar av skidområdet, är det nu efter en utvärdering tillåtet att köra snowbike i alla Åres backar.

”Vi har jobbat hårt med att utveckla produkten, så det känns superkul att kunna erbjuda Åres gäster att hyra sin Snowbike och ge sig ut i backarna, precis som man hyr skidor”, säger Rickard Fredriksson, VD på Explore Åre.

För att få köra snowbike krävs förutom liftkort att man går en introduktionskurs på 30 minuter hos eventföretaget för att bemästra skidcykeln. 

”Att köra Snowbike är lika enkelt som att köra cykel och faktiskt mycket enklare än att lära sig åka skidor. Vi har haft gäster som aldrig stått på skidor men som lärt sig köra Snowbike på under fem minuter. Vi tror faktiskt på att kunna attrahera en ny målgrupp att upptäcka fjällvärlden med hjälp av våra Snowbikes”, säger Rickard Fredriksson.


Text: Redaktionen • 2014-11-29

Nyheter

Kungafamiljens tillhåll i fjällvärlden satsar stort. Foto: Martin Olson

Sverige

Storlien satsar 8,5 miljoner på nytt snösystem

Storlien Högfjällshotell investerar 8,5 miljoner kronor i ett nytt snösystem som ska göra snöproduktionen både effektivare och mindre resurskrävande.

Text: Anton Furuland • 2026-08-20 • Uppdaterad 2026-08-20

Michelinstjärnor och snöstjärnor. Restaurangarbete eller snowboardåkning i Riksgränsen när han besöker Niekhu Mountain Villa. Foto: Håkan Stenlund/Niehku Mountain Villa

Snowboard

Niklas Ekstedt: ”Snowboarden förändrade mitt liv”

Stjärnkocken Niklas Ekstedt lever ett hektiskt liv som kock och krögare. Men fortfarande är skateboarden och brädåkningen i fjällen hans ultimata happy place. Här förklarar han varför.

Text: Nicolas Jändel • 2026-08-05 • Uppdaterad 2026-08-05

Carl Boart njuter av mjuk snö i Ramundberget.

Puderskidor

Skidtest: Armada Whitewalker 116

Åka Skidors testpatrull kör Sammy Carlsons lättviktiga promodel som lovar tricks mellan pillows och riktningslös surf.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-08-05 • Uppdaterad 2026-08-05

Fjolårets NM-vinnare Lovisa Rosengren, en starkt lysande stjärna på den svenska friåkningsscnen. Foto: SBMC/Lucas Lindfors

Friåkning

Freeride blir OS-gren – gör debut i Alpes 2030

Historia har skrivits. Freeride är officiellt en OS-gren, från och med vinter-OS i franska Alperna 2030.

Text: Anton Furuland • 2026-07-18 • Uppdaterad 2026-07-25

Lindvallens nya breda backe, om AI får bestämma.

Sverige

Skistar bygger Sveriges bredaste backe

Skistar meddelar att man satsar 40 miljoner kronor på utvecklingen i Sälen. Bland annat ska man bygga Sveriges bredaste skidbacke.

Text: Anton Furuland • 2026-07-03 • Uppdaterad 2026-07-03

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen