Sandra Näslund, Anna Holmlund och Victor Öhling Norberg tävlar i skicross i Nakiska.
Tre svenskar tävlar i skicrosspremiären
Idag är det världscupspremiär för det svenska skicrosslandslaget i Nakiska i Kanada. Tre svenskar är med och slåss om lördagens finalplatser.
Idag startar världscupen i skicross och kvalet körs i kanadensiska Nakiska. På plats för att representera Sverige är Sandra Näslund, Anna Holmlund och Victor Öhling Norberg. Enligt förbundskaptenen Eric Iljans finns det förhoppningar om goda resultat både på herr- och damsidan.
”Victor har tränat bra under hösten och har varit exceptionellt snabb på träning så jag ser inga som helst skäl till varför han inte skulle kunna prestera väldigt bra på lördag. Även tjejerna har goda chanser till bra resultat, de har varit vassa på träning både mot varandra men även mot fransyskorna som vi tränat mycket med under hösten”, säger han.
OS-medaljören i brons Anna Holmlund är tillbaka efter sin knäskada och hon berättar att återkommande skador har förändrat hennes syn på karriären.
”Jag drivs väldigt mycket av att bli bäst men efter de senaste årens erfarenheter måste jag säga att det nu finns fler nyanser i min motivation. Att kunna stå på start och känna glädje och inspiration har inför den här säsongen nästan blivit en målsättning, då jag förra säsongen i princip uteslutande gjorde allt arbete med enbart drömmen om en OS medalj i åtanke”, säger Anna.
Det är tredje året i rad som preimärtävlingarna hålls i Nakiska. Sandra Näslund är väl förberedd inför sin andra fulla världscupsäsong:
”Det är stor skillnad på att komma hit i år då jag nu känner mig som en självklar del av världscupens toppskikt. Jag är bättre förberedd och jag har lyckats lägga en bättre grund rent fysiskt samtidigt som jag åkt mycket mer skidor”, säger Sandra.
Kvalet avgörs idag, fredag och finalerna körs nu på lördag. Svenska landslaget har skickat halva laget till Nakiska och resten är i Sverige för att fokusera på efterkommande tävlingarna i Val Thorens.
Svenska åkare på start i Nakiska:
Victor Öhling Norberg, Funäsdalens SLK
Anna Holmlund, Sundsvalls SLK
Sandra Näslund, Kramfors AK
Text: Redaktionen • 2014-12-05
Nyheter
Bättre snö till lägre risk – gratis sportlovskurs för tonåringar
Ikväll onsdag bjuder lavinexperten Erik Ehrner in till gratis sportlovskurs för tonåringar.
Mest lästa
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Bättre snö till lägre risk – gratis sportlovskurs för tonåringar
- Laviner i verkligheten – del 2
- 8 alpina favoriter
- Skidtest: Salomon QST 94
- Bästa skidorterna i Schweiz 2025 – 8 tips från experten
- Tidernas 25 största utförsåkare!
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Sara Hector bjuder in till ALS Challenge
- Pjäxfix du kan göra hemma
Lutning mindre än 30 grader reducerar risken för laviner. I princip men helt säker kan man inte vara.
Laviner i verkligheten – del 2
När offpisten lockar som mest är det lätt att underskatta riskerna. Åka Skidors lavinexpert förklarar hur små beslut i brant terräng kan få stora konsekvenser.
Sara Hector bjuder in till ALS Challenge
Efter att insamlingen passerade en miljon kronor förra året är det nu klart att välgörenhetstävlingen Hector ALS Challenge återvänder till Kungsberget. Den 28 mars är det dags för 2026 års upplaga.
Skidtestgeneralen testar pistegenskaper i Slalombacken i Ramundberget. Foto: Viktor Näslund
Skidtest: Salomon QST 94
Åka Skidors testpatrull har testat Salomons nyhet QST 94.
På andra sidan porten till drömmarnas värld. Magisk åkning och ingen trängsel.
Belalp – Schweiz sista doldis
En skatt i Alperna, perfekt för de som söker ett autentiskt och mindre kommersialiserat skidäventyr. Med fantastiska snöförhållanden, varierad terräng och utmärkt friåkning — Belalp är en destination som definitivt är värd att upptäcka.