Sandra Näslund, Anna Holmlund och Victor Öhling Norberg tävlar i skicross i Nakiska.
Tre svenskar tävlar i skicrosspremiären
Idag är det världscupspremiär för det svenska skicrosslandslaget i Nakiska i Kanada. Tre svenskar är med och slåss om lördagens finalplatser.
Idag startar världscupen i skicross och kvalet körs i kanadensiska Nakiska. På plats för att representera Sverige är Sandra Näslund, Anna Holmlund och Victor Öhling Norberg. Enligt förbundskaptenen Eric Iljans finns det förhoppningar om goda resultat både på herr- och damsidan.
”Victor har tränat bra under hösten och har varit exceptionellt snabb på träning så jag ser inga som helst skäl till varför han inte skulle kunna prestera väldigt bra på lördag. Även tjejerna har goda chanser till bra resultat, de har varit vassa på träning både mot varandra men även mot fransyskorna som vi tränat mycket med under hösten”, säger han.
OS-medaljören i brons Anna Holmlund är tillbaka efter sin knäskada och hon berättar att återkommande skador har förändrat hennes syn på karriären.
”Jag drivs väldigt mycket av att bli bäst men efter de senaste årens erfarenheter måste jag säga att det nu finns fler nyanser i min motivation. Att kunna stå på start och känna glädje och inspiration har inför den här säsongen nästan blivit en målsättning, då jag förra säsongen i princip uteslutande gjorde allt arbete med enbart drömmen om en OS medalj i åtanke”, säger Anna.
Det är tredje året i rad som preimärtävlingarna hålls i Nakiska. Sandra Näslund är väl förberedd inför sin andra fulla världscupsäsong:
”Det är stor skillnad på att komma hit i år då jag nu känner mig som en självklar del av världscupens toppskikt. Jag är bättre förberedd och jag har lyckats lägga en bättre grund rent fysiskt samtidigt som jag åkt mycket mer skidor”, säger Sandra.
Kvalet avgörs idag, fredag och finalerna körs nu på lördag. Svenska landslaget har skickat halva laget till Nakiska och resten är i Sverige för att fokusera på efterkommande tävlingarna i Val Thorens.
Svenska åkare på start i Nakiska:
Victor Öhling Norberg, Funäsdalens SLK
Anna Holmlund, Sundsvalls SLK
Sandra Näslund, Kramfors AK
Text: Redaktionen • 2014-12-05
Nyheter
2026 års vinnare av Freeride World Tour. Från vänster: Victor De Le Rue, Lou Barin, Mia Jones och Ben Richards. Foto: FWT / Sui Lloye
De vann Freeride World Tour 2026 – återupplev magin från Verbier
Ännu en säsong av Freeride World Tour är i hamn. Stort grattis säger vi till vinnarna Victor De Le Rue, Lou Barin, Mia Jones och Ben Richards.
Mest lästa
- De vann Freeride World Tour 2026 – återupplev magin från Verbier
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Nu ska FWT 2026 avgöras – live från Bec Des Rosses
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Sista svängen på Sonfjället
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
- Romsdalen – brant så in i Norden
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
Från fjolårets finaltävling i Verbier. Foto: D Daher/FWT
Nu ska FWT 2026 avgöras – live från Bec Des Rosses
Äntligen är det dags för Freeride World Tour 2026 att kora årets segrar. Här hittar du sändningen från Verbier.
Kraftigt vinterregn tränger ner i snötäcket, ökar belastningen i svaga lager och minskar friktionen mot marken, vilket är en av de mest destabiliserande faktorerna i fjällmiljö. Foto: Getty
Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
Åka Skidors lavinexpert går igenom blötsnön och dess egenskaper när det gäller lavinfara.
Vårvinter i sinnet och säsongens sista svängar i sikte. Caroline Nyiri och Joakim Danielsson Wadberg på väg in i en av Europas äldsta nationalparker.
Sista svängen på Sonfjället
Vårvintern är toppturernas högtid. Men skidlyckan kan förgås på ett ögonblick – mitt framför spetsarna. Vi pjäxvandrar in i Sonfjällets nationalpark, på jakt efter säsongens sista svängar.
Snälltåget här i Åre. Nästa säsong också i Sälen. Foto: Darren Hamlin/Snälltåget
Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
Vintersäsongen 2026/27 introducerar Skistar, i samarbete med Snälltåget, ett nytt resealternativ till Sälenfjällen. Med start den 19 december 2026 kan man åka direkttåg till Mora med anslutande busstransfer till Skistars destinationer i Sälenområdet.