5fd9314a9ebb6

Nyheter

CNN imponerade av Åre

När Åre hastigt fick rycka in som reserv för helgens världscupstävlingar fick flera internationella medier upp ögonen för den nya värdorten.

Text: Redaktionen • 2014-12-15 • Uppdaterad 2020-12-16

Många medier har rapporterat om snöbristen i Alperna och flytten av världscupstävlingarna till Åre. 

CNN tog ett längre steg och åkte till Åre inför helgens världscupstävlingar och följde med funktionärerna i förberedelserna.

”Vem ringer du i en krissituation? Om de är en skidort man kan lita på snömässigt såhär års är det Åre”, säger reportern i inslaget.

Läs även: Åre tar över världscupstävlingar
Läs även: Sveriges bästa skidort framröstad

Imponerande är att så många människor engagerat sig ideellt och snabbt såg till att världscupstävlingarna i Åre kunde bli av.

Historisk seger i damernas slalom i Åre
Läs även: Sara Hector slog till på hemmaplan

Missa inte det bästa från skidvärlden!
Ja tack, jag vill prenumerera på Åka Skidors nyhetsbrev.








Text: Redaktionen • 2014-12-15

Nyheter

Lindvallens nya breda backe, om AI får bestämma.

Sverige

Skistar bygger Sveriges bredaste backe

Skistar meddelar att man satsar 40 miljoner kronor på utvecklingen i Sälen. Bland annat ska man bygga Sveriges bredaste skidbacke.

Text: Anton Furuland • 2026-07-03 • Uppdaterad 2026-07-03

David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.

Österrike

Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla

Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.

Text: George Koch Foto: Martin Söderqvist • 2026-06-25 • Uppdaterad 2026-06-25

Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.

Film

Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp

Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.

Text: Anton Furuland • 2026-06-16 • Uppdaterad 2026-06-16

Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson

Event

Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden

Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.

Text: Åka Skidor • 2026-06-16 • Uppdaterad 2026-06-16

Oavsett om det stormar spik eller UV-index är 12 måste resultaten på Extrem-NM in i datorn.

Sverige

Mats Olofsson – Sveriges nya freerideboss

Freeride är på allas läppar. Vi tog ett snack med Mats Olofsson som sedan årsskiftet är ansvarig för freeride på Svenska skidförbundet.

Text: Niclas Sjögren • 2026-06-15 • Uppdaterad 2026-06-15

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen