Artiklar

Instruktör döms sedan hans elev omkom i lavin

En fransk snowboardlärare döms sedan dennes klient omkom i en lavin i Val d‘Isère i december 2010.

Text: Redaktionen • 2015-03-12 • Uppdaterad 2022-10-11

Innan händelsen hade det snöat kraftigt i Val d’Isère och lavinrisken ansågs hög. Ändå åkte snowboardinstruktören offpist tillsammans med sin klient, som drogs med i en lavin och omkom på sjukhus efter 23 dagar i koma.

Olyckan inträffade i ”couloir des pisteurs”, på norra sidan av Chavret (2 850 m.ö.h.). De båda åkte en smal ränna och där rännan börjar bredda sig, ska lavinen ha utslösts. De båda männen drogs med 400 meter av  lavinen över stenar och klippor.

Instruktören bröt benet och hans klient, en fransk kirurg, begravdes i lavinen och hittades efter 30 minuter. Hans hjärta hade då stannat och han fick första hjälpen på plats innan han transporterades med helikopter till sjukhuset i Grenoble. Efter 23 dagar i koma dödförklarades han.

Liftanläggning åtalas efter lavinolycka
Dave Rosenbarger omkom i en lavin
Instruktör döms sedan hans elev omkom i lavin
Det här fotot visar rännan där olyckan inträffade. Det är runt 45 grader brant. Lavinen inträffade där rännan börjar bredda sig, innan den klyvs i två. Foto: pistehors.com
42 personer omkomna i Alperna hittills i vinter

Nu har snowboardläraren fastställts skyldig för sin klients död, av domstolen i Albertville, Frankrike. Detta offentliggjordes i tisdags, 10 mars. Domstolen kommer nu att bestämma om straff och avkunna dom den 22 maj. Enligt pistehors.com riskerar instruktören ett 18 månaders villkorligt fängelsestraff.

Vilken dom det än blir, så kan den komma att ha betydande konsekvenser för skidlärarindustrin, skriver pistehors.com. Franska åklagare har en mycket sträng hållning när de anser att bergsproffs har gjort misstag.

Läs mer om fallet här.

Att elever omkommer under offpist-åkning med skidlärare inträffar sällan men det finns ett fåtal fall under de senaste åren. Ett uppmärksammat fall i media skedde i december 2009, då en klient omkom i en lavin efter att ha åkt skidor med två instruktörer från den franska skidskolan Ecole du Ski Français, ESF. De båda dömdes för dråp.

Laviner – en lektion i överlevnad
Hyllningsfilm till minne av JP Auclair

Text: Redaktionen • 2015-03-12

ArtiklarFrankrikeLavinsäkerhet

Jakob Hansson Mathisen tar luft. Foto: Skidförbundet

Sverige

Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs

Det går bra för svensk puckelpiståkning. Inte bara kan vi glädja oss åt Nova Nilsson och Elis Moberg, som båda tog guld under junior-VM i Airolo, Schweiz i mars 2026, nu meddelar skidförbundet att det startas skidgymnasium med inriktning puckel i Vännäs utanför Umeå.

Text: Niclas Sjögren • 2026-09-16 • Uppdaterad 2026-09-16

David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.

Österrike

Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla

Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.

Text: George Koch Foto: Martin Söderqvist • 2026-09-15 • Uppdaterad 2026-09-15

Südtirol Skiarena

Liftkort

Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden

Till vintern blir det betydligt enklare att göra en skidroadtrip genom Sydtyrolen. Klassiska Ortler Skiarena växer, byter namn till Südtirol Skiarena och samlar 18 skidområden, två glaciärer och omkring 500 kilometer pist på ett och samma liftkort.

Text: Tobias Ivarsson • 2026-09-14 • Uppdaterad 2026-09-14

Nyheterna för Stöten 2026/2027.

Sverige

Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner

Stöten i Sälen fortsätter att bygga ut anläggningen inför vintern 2026/27. Den största satsningen sker kring Skidtorget, där en ny sexstolslift, fler parkeringsplatser, ett rullband och ett nytt kafé ska stå klart till säsongsstarten.

Text: Anton Furuland • 2026-09-14 • Uppdaterad 2026-09-14

Årgång 52 av Åka Skidor är officiellt inledd. Prenumeranter får magasinet idag fredag. Övriga får hålla ut till måndag då den når butik. Då är det bara att dra på löparpjucksen och skynda sig till närmaste tidningshylla. Åkare: Mike Douglas Foto: Mattias Fredriksson

Magasin

Säsongens första Åka Skidor är här!

Här har du ett litet smakprov av som väntar i säsongens första nummer av Åka Skidor.

Text: Åka Skidor • 2026-09-11 • Uppdaterad 2026-09-11

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen