Har du lagt vinterns festaste linje? – då kan du vinna 20 000 dollar

Drog du till med en 20-meters backflip i helgen, eller brassade du på i full fart genom centrala Åre? Då har du kanske lagt årets linje utan att du vet om det.

Text: Redaktionen • 2016-02-15 • Uppdaterad 2021-08-19

Kanske har du ett par feta åk från årets säsong som bara ligger och skräpar på hårddisken. Fram med dem för GoPro letar efter årets festaste åk och det enda du behöver göra är att ladda upp din video för att vara med och tävla.

Och det behövs ingen speciell redigering – utan det tävling efterlyser är innovativ filmning, tekniskt bra åkning, bra belysning och kreativitet.
Tävlingen är öppen för alla och priset är 20 000 dollar för åkaren som kört årets fetaste linje, och 1000 dollar till månadens vinnare.

Vill du veta mer om tävlingen gå in här på GoPro: Line of the winter.

Vad har du att förlora?

Droppar in för linje – då släpper hela spinen


Kör i ett rasande tempo genom centrala La Grave


K2 breddar sitt pjäxsortiment


Text: Redaktionen • 2016-02-15

• Gopro • Video

Snowbird gör comeback på årets tour. Foto: Freeride World Tour

Friåkning

FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern

Freeride World Tour har släppt kalendern för 2027 års säsong. Sex tävlingsstopp väntar i Europa och Nordamerika när touren firar 20-årsjubileum.

Text: Anton Furuland • 2026-10-30 • Uppdaterad 2026-10-30
Artiklar

Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg

Den 12 november bjuder Åka Skidor och J.Lindeberg in till en kväll i skidåkningens tecken på Biblioteksgatan 6.

Text: Redaktionen • 2026-10-27 • Uppdaterad 2026-10-27

Drömsnö kan snabbt bli allvar. Se till att både kunskap och lavin- utrustning är redo innan säsongen börjar. Åka Skidors lavinexpert går igenom vad du behöver ha koll på inför vintern.

Säkerhet

Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern

Vintern står för dörren och entusiasmen är stor, för att inte säga enorm. Det ska tränas lår och bål, det ska köpas nya skidor och brallor. Men glöm inte bort det viktigaste denna säsong: säkerheten. Här går Åka Skidors lavinexpert igenom hur du bör förbereda dig.

Text: Erik Ehrner • 2026-10-25 • Uppdaterad 2026-10-25

Jesper Hayland är skidlärare och alpinfarsa, men hatar inte att lämna den pistade terrängen.

Sverige

Bydalen – St Anton i miniatyr

I skuggan av Åre och Vemdalen men utan mindervärdeskomplex och stående helt på egna ben. I Bydalsfjällen har man hittat receptet för en framgångsrik skidanläggning utan att tappa charmen eller tumma på kvalitén.

Text: Anton Furuland Foto: Martin Olson • 2026-10-25 • Uppdaterad 2026-10-25

Foto: SJ

Sverige

SJ lanserar tågresor till Sälen – med start i januari

SJ och SkiStar lanserar ett nytt reseupplägg för skidåkare som vill ta tåget till Sälen. Från januari 2027 kombineras tågresan från Stockholm till Mora med en anslutande buss vidare till skidområdena.

Text: Anton Furuland • 2026-10-23 • Uppdaterad 2026-10-23

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen