5fd9480edb813
Tar sig an de högsta bergen i Colorado
Under de senaste fyra åren har Chris Davenport bestigit varenda topp över 4 000 m.ö.h. i Colorado. Nu har han siktet inställt på ännu ett imponerande mål; att klättra de 100 högsta topparna i delstaten.
Det sjätte avsnittet The Mountaineer är en tillbakablick men här sätts också upp nya mål och drömmar.
The faces of Dav är en webbserie om åtta avsnitt där vi får följa skidåkaren Chris Davenport. Alltifrån hans hem i Aspen men också till platser runt om i världen, till exempel Svalbard, British Columbia och Chile. Förutom utmaningar på stora berg får vi även ta del av ”Dav’s” tankar vad gäller att hitta balans mellan karriären och familjelivet när han reser jorden runt för skidåkningen.
Text: Redaktionen • 2014-12-22
• Video
Johan Jonsson lär junior »Tuck and pray«. Foto: Linus Meyer
Säsonga med familj – genialt eller galenskap?
Att blanda in sambo och barn i säsongarlivet är det… rent av korkat? Och hur gör man? Häng med professionella skidåkaren Johan Jonsson med familj till Engelberg.
Mest lästa
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
- Obertauren – i Beatles skidspår
- Försäsongsträning: 7 enkla men effektiva övningar
- Kicka igång vintern med Åka Skidor & Klättermusen!
- Kicka igång vintern med Åka Skidor & Klättermusen!
- Här kommer det snöa mest i vinter – enligt AI
- Stora Blåsjön – en tvättäkta svensk fjällupplevelse
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
- Säsonga med familj – genialt eller galenskap?
Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson
Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.
Kicka igång vintern med Åka Skidor & Klättermusen!
Event med Klättermusen och Åka Skidor - 15 oktober 2026
Solen skiner alltid på Val d’Isère. Foto: Hubert Mouret
Val d’Isère – en fransk romans
Åka Skidor hittar kärlek, friåkning och fine dining i Frankrikes snömecka på gränsen till Italien — val D’isère.
It’s only love. Åka Skidors utsända följer i The Beatles skidspår och förälskar sig i Obertauern.
Obertauren – i Beatles skidspår
Omgiven av snösäkra berg och orörd puder är Obertauern en sanndröm för friåkare. Inte nog med det, det var här Beatles, med tafatta snöbollskrig och klumpiga skidförsök, spelade in vinterscenerna till sin klassiska film Help! 1965.