Julien Lopez mår bra. Foto: Skipass.com
Julien om gårdagens lavinolycka i FWT
Igår stoppades Freeride World Tour-tävlingen sedan åkaren Julien Lopez drogs med i en lavin. Här är ett videoavsnitt om olyckan då FWT vill förklara vad som hände, hur de bedömde säkerheten innan tävlingen och hur Julien Lopez känner kring det som hänt.
Gårdagens tävling i Kappl hann knappt börja innan den stoppades. Andra åkaren ut från start var fransmannen Julien Lopez som kraschade efter att ha droppat en hög klippa. Han tappade sin ena skida och det var när han skulle gå upp och hämta skidan som han utlöste lavinen.
Julien drogs med i snömassorna. Han lyckades lösa ut sin lavinryggsäck och höll sig delvis på ytan. Här berättar han mer om händelsen.
Text: Redaktionen • 2015-02-04
• Freeride World Tour • Lavinsäkerhet
Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.
Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.
Mest lästa
- 14 saker du kan göra med gamla skidor
- Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Topptur där bergen reser sig ur havet
- Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson
Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.
Oavsett om det stormar spik eller UV-index är 12 måste resultaten på Extrem-NM in i datorn.
Mats Olofsson – Sveriges nya freerideboss
Freeride är på allas läppar. Vi tog ett snack med Mats Olofsson som sedan årsskiftet är ansvarig för freeride på Svenska skidförbundet.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.
Grattis Kläppen.
Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
Under SLAO-dagarna på Stöten i Sälen delades igår kväll årets SLAO-utmärkelser ut. Bland vinnarna finns Kläppen, som utsågs till Årets Skidanläggning och Duveds IF som fick utmärkelsen Årets Skidinspiratör.