Foto: mattiashargin.com
Mattias Hargin om Xtreme Verbier
Slalomesset Mattias Hargin gjorde förra veckan debut på Freeride World Tour när han körde in på en imponerande åttonde plats i Xtreme Verbier. Kolla in filmen om hans tävling och tankarna före den.
Mattias Hargin har haft en omtumlande säsong. I februari tog han sin första, och enormt efterlängtade, världscupseger när han klev in i den legendtäta elitklubb som vunnit Kitzbühels klassiska slalomtävling. Bara några veckor senare fick han ett wild card till friåkningsvärldens mest prestigefyllda tävling Xtreme Verbier, som även är säsongsavslutningen på Freeride World Tour. Förvånande för vissa kanske. Dock inte för de som kunnat se Mattias slakta Nordalsfjäll under Extrem-NM i rätt många år, eller i de sista Free Radicals-filmerna för några år sedan där han han hade en egen sekvens. Dessutom, har du följt hans eminenta blogg har du också sett att han spenderar mycket tid på Titlis i Engelberg, där han bor mellan tävlingar och träningsläger. Herr Hargin är helt enkelt så nära den kompletta skidåkaren man kan komma.
Men nu var det ju det där med Xtreme Verbier. En inte helt prestigelös tävling eftersom Mattias systrar Janette och Christine bägge vunnit där, precis som hans sambo Matilda Rapaport. Upp till bevis för att leva upp till familjens stenhårda krav och förväntningar med andra ord. Som om inte det var nog blev han blott den andra världscupåkaren i samma tävling. Amerikanskan Julia Mancuso var först när hon kom trea 2010.
Filmaren Henrik ”Bergman” Andersson följde Mattias under dagarna innan och under Verbier Xtreme och fångade både hans tankar och själva tävlingsåket på film. En kul inblick bakom kulisserna.
Och glöm inte att kika in på Mattias blogg: mattiashargin.com
Och här är en länk till själva åket:

Text: Tobias Liljeroth • 2015-04-07
• Freeride World Tour • Mattias Hargin • Verbier • Video • Xtreme Verbier
Några pannor Oak i garaget och lite utfall på det så fixar du formen som Sverre.
6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
För att orka med ännu en säsong på skidor snackade vi med svensk friåknings kraftpaket, Sverre Liliequist, som kör lika hårt år efter år.
Mest lästa
- Säsongens första Åka Skidor är här!
- Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Techbindningar – så funkar det
- Tänndalen satsar inför vintern: två nya liftar, tre nya nedfarter & större park
- Åk skidor redan i höst – här byggs en park på sparad snö
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
Södra sidan av Kungsberget.
Kungsberget ska korta köerna – satsar 15 miljoner
Kungsberget investerar 15 miljoner kronor inför vintern för att få ner liftköerna. Med en ny släplift och ökad kapacitet ska väntetiderna på anläggningens södra sida kortas.
Jakob Hansson Mathisen tar luft. Foto: Skidförbundet
Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs
Det går bra för svensk puckelpiståkning. Inte bara kan vi glädja oss åt Nova Nilsson och Elis Moberg, som båda tog guld under junior-VM i Airolo, Schweiz i mars 2026, nu meddelar skidförbundet att det startas skidgymnasium med inriktning puckel i Vännäs utanför Umeå.
David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.
Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla
Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.
Südtirol Skiarena
Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
Till vintern blir det betydligt enklare att göra en skidroadtrip genom Sydtyrolen. Klassiska Ortler Skiarena växer, byter namn till Südtirol Skiarena och samlar 18 skidområden, två glaciärer och omkring 500 kilometer pist på ett och samma liftkort.