Översta bilden: Webbkamera på Courchevel Signal. Undre bilden: Webbkamera Menuires, Stade de slalom
Flera skidorter skjuter på säsongsöppning
Flera skidanläggningar i franska Alperna meddelar att de tvingas senarelägga sina säsongsöppningar på grund av snöbrist.
Den tidiga snön som föll över Alperna i november har mestadels smält bort på grund av stigande temperaturer. Den franska skidorten Courchevel, hade till exempel planerat att öppna nu på lördag men har istället tvingats flytta fram premiäröppningen till 13 december.
”Snön har smält till tö och det är inte tillräckligt kallt för att göra konstsnö”, säger en liftvakt till franska nyhetsbyrån AFP.
Den närliggande skidorten Meribel har också skjutit på starten en vecka och ska nu också öppna den 13 december, förutsatt att det finns snö.

Montgenevre som ligger längre söderut vid Italiens gräns, hade planerat att öppna i slutet av november men nu har säsongsstart skjutits upp på obestämd tid.
”Vi öppnade helgen den 22 november men sedan kom regn- och töväder som förstörde snön längst ner i backarna”, säger en pressinformatör för Montgenevre skidort till AFP.
Enligt den nationella vädertjänsten i Frankrike, finns det väldigt lite snö under 2 000 meter, för den här tiden på året och på vissa ställen finns ingen alls, men snöfall väntas i slutet av den här veckan.
Under morgondagen tas beslut om herrarnas och damernas världscupstävlingar i slalom och storslalom ska flyttas från Val d’Isere och Courcheve till Åre över luciahelgen eller inte.
I Alperna är det just nu bara glaciärerna och de högt belägna orterna såsom Val Thorens, Verbier, Cervinia-Zermatt och Obergurgl som har öppnat.
Problem med snöbrist har även sydvästra Pyrenéerna där flera skidorter också överväger att skjuta upp sina säsongsöppningar, enligt Jean Canal, chef för den lokala turistbyrån.
Text: Redaktionen • 2014-12-03
Alperna • Frankrike
Snowbird gör comeback på årets tour. Foto: Freeride World Tour
FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern
Freeride World Tour har släppt kalendern för 2027 års säsong. Sex tävlingsstopp väntar i Europa och Nordamerika när touren firar 20-årsjubileum.
Mest lästa
- Bydalen – St Anton i miniatyr
- Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern
- Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- SJ lanserar tågresor till Sälen – med start i januari
- FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern
- Topp 8 skidorter i Österrike – guider & tips för säsongens bästa åk
- Zermatt – skidåkningens stiligaste kuliss
- Skistar och Snälltåget i nytt samarbete
- Tänndalen smygöppnar skidområdet till höstlovet
Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg
Den 12 november bjuder Åka Skidor och J.Lindeberg in till en kväll i skidåkningens tecken på Biblioteksgatan 6.
Drömsnö kan snabbt bli allvar. Se till att både kunskap och lavin- utrustning är redo innan säsongen börjar. Åka Skidors lavinexpert går igenom vad du behöver ha koll på inför vintern.
Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern
Vintern står för dörren och entusiasmen är stor, för att inte säga enorm. Det ska tränas lår och bål, det ska köpas nya skidor och brallor. Men glöm inte bort det viktigaste denna säsong: säkerheten. Här går Åka Skidors lavinexpert igenom hur du bör förbereda dig.
Jesper Hayland är skidlärare och alpinfarsa, men hatar inte att lämna den pistade terrängen.
Bydalen – St Anton i miniatyr
I skuggan av Åre och Vemdalen men utan mindervärdeskomplex och stående helt på egna ben. I Bydalsfjällen har man hittat receptet för en framgångsrik skidanläggning utan att tappa charmen eller tumma på kvalitén.
Foto: SJ
SJ lanserar tågresor till Sälen – med start i januari
SJ och SkiStar lanserar ett nytt reseupplägg för skidåkare som vill ta tåget till Sälen. Från januari 2027 kombineras tågresan från Stockholm till Mora med en anslutande buss vidare till skidområdena.