5fd946e9e0151

Alperna

Jérémie Heitz tänjer på gränserna i ny trailer

Trailers till La Liste släppts – och den är saftig åktur för puls och hjärta. Jérémie Heitz projekt att avverka 15 sylvassa toppar i Schweiz för att kartlägga evolutionen av extrem-skidåkningen är en hisnande uppvisning i lutning och hastighet.

Text: Redaktionen • 2015-12-03 • Uppdaterad 2015-12-03

Obergurgl i Ötztal. Prickar man sol efter snöfall så finns här tillräckligt med ytor för evigt liv i puderhimlen.

Alperna

Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna

Vi frågade en av våra mest beresta medarbetare, Henrik Hultberg, om hans mindre omtalade favoriter i Alperna.

Text: Henrik Hultberg • 2026-09-24 • Uppdaterad 2026-09-24

Artikelförfattaren får iskalla face shots på Corvatsch i april.

Schweiz

St Moritz – vintersportens vagga

Med enorma åkytor, högalpin terräng och legendariska couloirer placerar sig den Schweiziska lyxskidorten i absolut toppklass bland världens mer beryktade alpdestinationer. Det gäller såväl utförsåkning och stygga berg som lyxhotell och stora matupplevelser. Spoiler: det är inte världens billigaste skidort.

Text: Martin Söderqvist Foto: George Koch & Martin Söderqvist • 2026-09-23 • Uppdaterad 2026-09-24

Åka Skidors Art Director jobbar på bålrotationen.

Träning

Försäsongsträning: 7 enkla men effektiva övningar

Säsongen närmar sig – och det är nu du har chansen att bygga upp styrkan som behövs. Här är sju enkla övningar som tränar ben, bål och kondition och som du kan göra på gymmet eller hemma.

Text: Tobias Ivarsson • 2026-09-22 • Uppdaterad 2026-09-22

Vintern 26/27 blir den snörikaste någonsin. Eller? Foto: Jessica Fadel

Skidåkning

Här kommer det snöa mest i vinter – enligt AI

Vi matade tre AI-tjänster med klimatdata från EU Copernicus, ECMWF:s säsongsmodeller, en rejäl El Niño-modell större och gammal hederlig snöstatistik och bad AI leta efter vinterns potentiella vinnare.

Text: Tobias Ivarsson • 2026-09-20 • Uppdaterad 2026-09-22

Sidvinden möter Mattesgapet. Foto: Branäs

Sverige

Branäs ökar snökapaciteten med 80 procent

Branäs fortsätter att bygga ut sitt snösystem. Inför vintern installeras 34 nya snökanoner och kapaciteten på Branäsberget ökar med 80 procent.

Text: Anton Furuland • 2026-09-19 • Uppdaterad 2026-09-17

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen