5fd92e47e2736
I skuggan av Mont Blanc
Den ser ut att komma från framtiden men har anor från Romarriket. Välkommen till Refuge du Goûter och direkt närhet till Europas vita gigant.
Högt upp i bergen, med halva huskroppen hängandes utanför klippkanten, ser den här skapelsen ut som ett tjuvnäste i äkta James Bond-stil. Men så är det inte. I själva verket rör det sig om en vanlig bergshytta. Eller vanlig och vanlig, Refuge du Goûter är egentligen ganska långt ifrån en vanlig bergshytta. Dels på grund av sitt läge 1 000 höjdmeter nedanför toppen av Mont Blanc, dels på grund av sin miljövänliga profil.
Platsen är klassisk. Här, på Aiguille du Goûter, har det legat någon form av skydd för Mont Blanc-bestigare ända sedan 1850-talet. Föregångaren till dagens hytta byggdes drygt 100 år senare men blev med tiden hopplöst omodern och en av världens högsta miljöbovar med avlopp rakt ut på berget.
Hållbarhet fanns därför med som ett bärande element när planerna för den nya hyttan började ta form. Efter fem års ritande och ytterligare tre års byggande stod nya Refuge du Goûter klar 2013.

Den fyra våningar höga och äggformade byggnaden har en ramkonstruktion helt i trä, producerar eget vatten genom att smälta snö och får sin el genom solpaneler. Toaletterna är miljövänliga och ett minireningsverk tar hand om allt organiskt avfall. Dagarna när dalen 1 500 meter nedanför sågs som en gigantisk soptunna är därmed över.
Trots att Refuge du Goûter ligger på svindlande 3 835 meters höjd är det inte Europas högsta bergshytta. Den heter Capanna Margherita och ligger drygt 80 kilometer nästan rakt österut på 4 554 meters höjd i Monte Rosa-massivet. Även ursprunget till dagens bergshyttor går att finna i Italien. För som det är med mycket, så var det romarna som började med bergshyttor i samband med att de drog vägar genom alppassen. Den moderna (nåja) formen av bergshytta började växa fram ordentligt i Alperna under 1800-talets andra hälft. Då som nu byggdes och drevs de allra flesta av alpinistklubbar. Idag finns omkring 1 300 bergshyttor på olika höjder i Alperna.
Branta vägval i livet med Johanna Stålnacke
Alpernas alla 82 toppar över 4000 meter
Bröderna Wester åker brant i Chamonix
Text: Magnus Reithner • 2018-05-21
Alperna • Chamonix • Frankrike • Mont Blanc
Melvin firar segern i Åre. Foto: Richard Ström / Red Bull Content Pool
16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic
16-årige Melvin Seliberg levererade en sensationell prestation när han vann Red Bull Unrailistic 2026. Den unga svensken tog hem både Best Trick-tävlingen på torsdagen och huvudtävlingen Slopestyle på fredagen.
Mest lästa
- Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW
- Topptur där bergen reser sig ur havet
- 16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic
- Kvittfjell – OS satte byn på kartan
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
Evan Mceachran vid tävlingarna 2024. Foto: Judith Bergström / Red Bull Content Pool
Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat
30 april–1 maj är det dags igen: Red Bull Unrailistic rullar in i Nationalarenan i Åre och samlar några av världens bästa freeskiåkare.
Turande i Hamra Syd. En del av Tänndalen, som rankas nummer sex i POW:s granskning. Foto: Petter Elfsberg
De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW
Protect Our Winters Sverige har under 2025 utvärderat en stor del av skidanläggningarna i Sverige. Högst poäng får Järvsö, Storlien och Kungsberget.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.
Högt ovanför Gudbrandsdalen ligger hytterna på rekke og rad, med utsikt mot Dovre i fjärran. Sindre skiter i det och kör neråt.
Kvittfjell – OS satte byn på kartan
Norges internt kanske sämst bevarade hemlighet, Kvitfjell, har nästan allt. Inte bara den fallhöjd som krävs för ett OS-störtlopp. Vi skickade dit vårt team och upptäckte en tvättäkta pärla.