5fd94197a5d1e
Vinn Stenmark-goggles från Spektrum!
Tävla med Åka Skidor och Spektrum och vinn ett par unika goggles av Ingemar Stenmarks nya signaturmodell.
Siffrorna 86 kommer för alltid att vara inristat i svensk idrottshistoria som antalet världscupsegrar Ingemar Stenmark vann under sin exempellösa karriär. Ofta ackompanjerat av en luftning av gogglesen på startlinjen för att få bort eventuell imma.
Sedan något år tillbaka är Ingemar delägare i svenska Spektrum, och behöver inte längre bekymra sig om imma på linserna. För att fira det släpper Spektrum en extremt limiterad förupplaga av sin kommande modell Templet, utvecklad ihop med skidlegenden från Tärnaby. Den kommer i 86 exemplar, en för varje världscupseger, signerade av Ingemar och levererade i en lyxig box.


Tillsammans med Spektrum ger vi dig chansen att vinna ett par av de här unika gogglesen. Svara bara på ett par busenkla frågor och du år med i slalomracet.
Text: Åka Skidor • 2017-11-29
• Goggles • Ingemar Stenmark • Spektrum • Tävling • Tavling
Snowbird gör comeback på årets tour. Foto: Freeride World Tour
FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern
Freeride World Tour har släppt kalendern för 2027 års säsong. Sex tävlingsstopp väntar i Europa och Nordamerika när touren firar 20-årsjubileum.
Mest lästa
- Bydalen – St Anton i miniatyr
- Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern
- Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- SJ lanserar tågresor till Sälen – med start i januari
- FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern
- Topp 8 skidorter i Österrike – guider & tips för säsongens bästa åk
- Zermatt – skidåkningens stiligaste kuliss
- Skistar och Snälltåget i nytt samarbete
- Tänndalen smygöppnar skidområdet till höstlovet
Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg
Den 12 november bjuder Åka Skidor och J.Lindeberg in till en kväll i skidåkningens tecken på Biblioteksgatan 6.
Drömsnö kan snabbt bli allvar. Se till att både kunskap och lavin- utrustning är redo innan säsongen börjar. Åka Skidors lavinexpert går igenom vad du behöver ha koll på inför vintern.
Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern
Vintern står för dörren och entusiasmen är stor, för att inte säga enorm. Det ska tränas lår och bål, det ska köpas nya skidor och brallor. Men glöm inte bort det viktigaste denna säsong: säkerheten. Här går Åka Skidors lavinexpert igenom hur du bör förbereda dig.
Jesper Hayland är skidlärare och alpinfarsa, men hatar inte att lämna den pistade terrängen.
Bydalen – St Anton i miniatyr
I skuggan av Åre och Vemdalen men utan mindervärdeskomplex och stående helt på egna ben. I Bydalsfjällen har man hittat receptet för en framgångsrik skidanläggning utan att tappa charmen eller tumma på kvalitén.
Foto: SJ
SJ lanserar tågresor till Sälen – med start i januari
SJ och SkiStar lanserar ett nytt reseupplägg för skidåkare som vill ta tåget till Sälen. Från januari 2027 kombineras tågresan från Stockholm till Mora med en anslutande buss vidare till skidområdena.