Åka Skidor Podcast

Åka Skidor Podcast #12: Malou Peterson

Malou Petersson berättar om skidåkning i Kanada, sociala medier och den populära YouTube-serien KM Days.

Text: Åka Skidor • 2021-01-06 • Uppdaterad 2021-12-07

Malou Peterson är Åretjejen som hittat sitt vinterhem i Kanadensiska Revelstoke (ok, inte just den här vintern då). De senaste vintrarna har hon gjort sig ett namn i skidbubblan som den ena parten i YouTube-serien KM Days som hon gör tillsamman med sin sidekick Kajsa Larsson. Tobias Ivarsson satte sig ner på Holiday Club i Åre en snöfattig höstdag och pratade toppturer, pillows och skidåkning i allmänhet med en av Skidsveriges hetaste åkare just nu.

Lyssna på Åka Skidor Podcast hos AcastiTunesYouTube eller Spotify.

Nytt avsnitt ute varannan måndag under vintersäsongen.


Text: Åka Skidor • 2021-01-06

ArtiklarÅka Skidor PodcastArmadaMalou PetersonRevelstokeSweet Protection

Melvin firar segern i Åre. Foto: Richard Ström / Red Bull Content Pool

Sverige

16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic

16-årige Melvin Seliberg levererade en sensationell prestation när han vann Red Bull Unrailistic 2026. Den unga svensken tog hem både Best Trick-tävlingen på torsdagen och huvudtävlingen Slopestyle på fredagen.

Text: Anton Furuland • 2026-05-03 • Uppdaterad 2026-05-03

Evan Mceachran vid tävlingarna 2024. Foto: Judith Bergström / Red Bull Content Pool

Sverige

Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat

30 april–1 maj är det dags igen: Red Bull Unrailistic rullar in i Nationalarenan i Åre och samlar några av världens bästa freeskiåkare.

Text: Åka Skidor • 2026-04-28 • Uppdaterad 2026-04-28

Turande i Hamra Syd. En del av Tänndalen, som rankas nummer sex i POW:s granskning. Foto: Petter Elfsberg

Sverige

De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW

Protect Our Winters Sverige har under 2025 utvärderat en stor del av skidanläggningarna i Sverige. Högst poäng får Järvsö, Storlien och Kungsberget.

Text: Åka Skidor • 2026-04-21 • Uppdaterad 2026-04-21

Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.

Norge

Topptur där bergen reser sig ur havet

Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.

Text: Tobias Ivarsson • 2026-04-20 • Uppdaterad 2026-04-20

Högt ovanför Gudbrandsdalen ligger hytterna på rekke og rad, med utsikt mot Dovre i fjärran. Sindre skiter i det och kör neråt.

Norge

Kvittfjell – OS satte byn på kartan

Norges internt kanske sämst bevarade hemlighet, Kvitfjell, har nästan allt. Inte bara den fallhöjd som krävs för ett OS-störtlopp. Vi skickade dit vårt team och upptäckte en tvättäkta pärla.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-04-10 • Uppdaterad 2026-04-10

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen