5fd931cc79a6a

Nyheter

World champion: Henrik Windstedt

Sverige dominerade världstouren i friåkning nästan totalt. Kaj Zackrisson vann den avslutande tävlingen Verbier Xtreme medan Henke Windstedt tog hem den sammanlagda titeln.

Text: Åka Skidor • 2008-03-17 • Uppdaterad 2020-12-16

Även med de mest patriotiska glasögonen av kan man lugnt säga att det blev nästan total svensk dominans i den nyskapade världstouren i friåkning som avslutades i helgen – inte mindre än fyra av de fem deltävlingarna vanns av blågula åkare. Men störst och roligast var att Henrik Windstedt trots ett fall i den sista tävlingen kunde hålla undan och avsluta touren högst upp på tronen som nykorad världsmästare i freeride. Grymt!

World champion: Henrik Windstedt

Kaj Zackrisson hade sedan tidigare i år en vinst i den mobila tävlingen Big Mountain Pro. Han har också skaffat sig en enorm rutin på det sjukt branta Bec des Rosses i Verbier där världscupavslutningen kördes. Kaj vann där 2006 och har precis rätt psyke för att köra bra när förhållandena är de hårdast tänkbara. På grund av snöbrist på Bec des Rosses kom istället tävlingen att köras på Mont Gelé som kanske inte är fullt lika hårigt men ändå väldigt utslagsgivande.

World champion: Henrik Windstedt

Kaj på toppen av sitt vinnaråk. Vapendragaren Sverre Liliequist står och kollar på i bakgrunden.

Zackrisson imponerade med en linje som innehöll tre feta dropp som han stompade utan några som helst problem.
– För min del är det här årets viktigaste tävling, jag tänker till och med på den under försäsongsträningen. Jag sätter ganska mycket press på mig själv så jag var rejält nervös i morse men så fort jag lämnat startboxen så kändes allt bra. Jag körde en svår linje och stompade den, det känns så jävla bra, sa den ständigt leende dalmasen efter sin andra seger i världens största och viktigaste extremtävling.
Eftersom Kaj ”bara” fick ett wild card till Big Mountain Pro så räknades inte vinsten där in i den sammanlagda ställningen, något som gjorde att han inte kunde utmana om den totala titeln.

World champion: Henrik Windstedt

Kaj kör hårt.

Men årets stora överraskning är svensk och heter Henrik Windstedt. Han må ha varit känd här hemma i Sverige ett bra tag men utomlands har det varit tystare. Tills nu vill säga. Henkes åkning har imponerat på alla från åskådare, till medtävlarna och inte minst domarna. Med två segrar (Sochi och Tignes) och en andraplats (Mammoth) som toppresultat kunde han till slut hålla undan för den rutinerade fransmannen Seb Michaud i toppen. Men det såg mörkt ut ett tag för Åre-sonen när han kraschade i finalomgången på samma åk som Kaj körde.
– Jag kraschade på ett par klippor och trodde allt var kört, sa Henke till Aftonbladet.se som tro’t eller ej uppmärksammade vinsten.
– Nästa år ska jag försvara titeln, men i kväll ska jag fira hårt, det kan du skriva upp!

Vi tror dig Henke, vi tror dig. Nästa mål för Windstedt blir att försöka ta hem sin sjätte seger i NM i Riksgränsen i mitten på maj. Något som kan bli väl så tufft, vi har nämligen en känsla av att ganska många åkare vill göra precis allt för att sätta åt den nyblivna världsmästaren!

Bland damerna slutade Marja Persson trea, både i den avslutande tävlingen och i den sammanlagda cupen. Bra gjort av den trevliga Östersundstjejen som numera bor i Tyskland av alla ställen.

Även en annan svensk i exil, snowboardåkaren David Magnusson, kom trea i Verbier. Davids säsong har varit lite upp och ner men en sammanlagd åttonde-plats bland världens bästa åkare är definitivt inte helkass.

Sverre Liliequist slutade årets säsong på en 11 plats. Inte dåligt men vi tror att Saltsjöbadens finest är ute efter revansch nästa år.

Resultat Verbier Xtreme 2008:

Skidor Herrar

1 – Zackrisson – Kaj – SWE
2 – Tabke – Drew – USA
3 – Townsend – Cody – USA
4 – Garbiel – Craig – USA
5 – Pasquier – Nicolas – SUI
6 – Coirier – Adrien – FRA
7 – Michaud – Seb – FRA
8 – Meier – Phil – SUI
9 – Post – Griffin – USA
10 – Liliequist – Sverre – SWE
11 – Meynet – Olivier – FRA
12 – Vasiuk – Estanislao – ARG
13 – Gillioz – Raphy – SUI
14 – Ducroz – Aurélien – FRA
15 – Sosa – Oscar – ARG
16 – Windstedt – Henrik – SWE

Snowboard Herrar

1 – Neri – Cyril – SUI
2 – Coudray – Alex – SUI
3 – Magnusson – David – NOR
4 – Orley – Flo – AUT
5 – De Le Rue – Xavier – FRA
6 – Emery – Jonas – SUI
7 – Carron – Jose – SUI
8 – Toelderer – Mitch – AUT
9 – Khryachkov – Gennady – RUS
10 – Falco – Julien – SUI
11 – Sommer – André – SUI
12 – Backstrom – Ralph – USA

Skidor Damer

1 – Saugstad – Elyse – USA
2 – Mc Millan – Jesse – USA
3 – Persson – Marja – SWE
4 – Meynet – Caroline – FRA
5 – Monego – Giulia – ITA

Snowboard Damer

1 – Leisibach – Ruth – SUI
2 – Moroc – Bérengère – FRA
3 – Zenklusen – Nathalie – SUI
4 – Pahl – Elisabeth – RUS

Resultat Freeride World Tour 2008:

SKIDOR HERRAR

1 – WINDSTEDT – Henrik – SWE – 7200 pts
2 – MICHAUD – Seb – FRA – 6900
3 – DUCROZ – Aurélien – FRA – 6400
4 – TABKE – Drew – USA – 6100
5 – TOWNSEND – Cody – USA – 5700
6 – ZACKRISSON – Kaj – SWE – 4420
7 – PASQUIER – Nicolas – SUI – 4400
8 – VASIUK – Estanislao – ARG – 4350
9 – COIRIER – Adrien – FRA – 4070
10 – GILLIOZ – Raphy – SUI – 3950
11 – LILIEQUIST – Sverre – SWE – 3700
12 – GARBIEL – Craig – USA – 3640
13 – POST – Griffin – USA – 3500
14 – SOSA – Oscar – ARG – 3460
15 – RICHARD – Mathiew – CAN – 2600
16 – MEYNET – Olivier – FRA – 2550
17 – GREENER – Nick – USA – 2460
18 – HAUNHOLDER – Matthias – AUT – 1980
19 – CHICHERIT – Guerlain – FRA – 1690
20 – MEIER – Phil – SUI – 1100
21 – BAYDAEV – Alexander – RUS – 850
22 – MALAKHOV – Ivan – RUS – 760
23 – ZILA – Cory – USA – 720
23 – AUTHIER – Sylvain – FRA – 720
24 – BOUCHER – Christian – CAN – 680

SKIDOR DAMER

1 – SAUGSTAD – Elyse – USA – 6000 pts
2 – MC MILLAN – Jesse – USA – 5400
3 – PERSSON – Marja – SWE – 5000
4 – MEYNET – Caroline – FRA – 4900
5 – MONEGO – Giulia – ITA – 4500
6 – ENDERUD – Ane – NOR – 1500
6 – SOROKINA – Veronika – RUS – 1500
8 – BOHLEBER – Laura – SUI – 1300
9 – BURGE – Jamie – USA
9 – JACOBSSON – Stina – SWE

SNOWBOARD HERRAR

1 – DE LE RUE – Xavier – FRA – 7000 pts
2 – COUDRAY – Alex – SUI – 6900
3 – ORLEY – Flo – AUT – 6700
4 – NERI – Cyril – SUI – 6600
5 – EMERY – Jonas – SUI – 5300
6 – FALCO – Julien – SUI – 5000
7 – TOELDERER – Mitch – AUT – 4950
8 – MAGNUSSON – David – NOR – 4900
9 – SOMMER – André – SUI – 4300
10 – KHRYACHKOV – Gennady – RUS – 4270
11 – CARRON – Jose – SUI – 3850
12 – CORNILLAT – Serge – FRA – 3050
13 – BACKSTROM – Ralph – USA – 2950
14 – FURBERG – Daniel – SWE – 2620
15 – STENTIFORD – James – UK – 2100
16 – KLASSEN – Steve – USA – 1500
17 – BULLET – Raphael – SUI – 900
18 – DAVIDOV – Vladimir – RUS – 850
19 – ZIPSTER – Max – AUT – 760
20 – GALAT – Konstantin – RUS – 750
21 – JORDAN – Xavier – SUI – 680
22 – KESTENHOLZ – Ueli – SUI – 640

SNOWBOARD DAMER

1 – LEISIBACH – Ruth – SUI – 5600 pts
2 – MOROC – Bérengère – FRA – 5400
3 – PALH – Elizabeth – RUS – 4600
3 – ZENKLUSEN – Nathalie – SUI – 4600
5 – PEKAREK – Bibi – AUT – 3500
5 – FASNACHT – Géraldine – SUI – 3300
7 – NOEL – Tiffany – USA – 1800
8 – DIDENKO – Inna – RUS – 1500
9 – YATES – Shannan – USA – 1300
10 – HÄRKÖNEN – Kaisa – FIN – 1200
11 – KARVINEN – Anniina – FIN – 1100

Av: Tobias Liljeroth
Alla bilder Freerideworldtour.com

World champion: Henrik Windstedt
World champion: Henrik Windstedt
World champion: Henrik Windstedt

World champion: Henrik Windstedt
World champion: Henrik Windstedt
World champion: Henrik Windstedt
World champion: Henrik Windstedt
World champion: Henrik Windstedt
World champion: Henrik Windstedt
World champion: Henrik Windstedt
World champion: Henrik Windstedt


Text: Åka Skidor • 2008-03-17

Nyheter

Kungafamiljens tillhåll i fjällvärlden satsar stort. Foto: Martin Olson

Sverige

Storlien satsar 8,5 miljoner på nytt snösystem

Storlien Högfjällshotell investerar 8,5 miljoner kronor i ett nytt snösystem som ska göra snöproduktionen både effektivare och mindre resurskrävande.

Text: Anton Furuland • 2026-08-20 • Uppdaterad 2026-08-20

Michelinstjärnor och snöstjärnor. Restaurangarbete eller snowboardåkning i Riksgränsen när han besöker Niekhu Mountain Villa. Foto: Håkan Stenlund/Niehku Mountain Villa

Snowboard

Niklas Ekstedt: ”Snowboarden förändrade mitt liv”

Stjärnkocken Niklas Ekstedt lever ett hektiskt liv som kock och krögare. Men fortfarande är skateboarden och brädåkningen i fjällen hans ultimata happy place. Här förklarar han varför.

Text: Nicolas Jändel • 2026-08-05 • Uppdaterad 2026-08-05

Carl Boart njuter av mjuk snö i Ramundberget.

Puderskidor

Skidtest: Armada Whitewalker 116

Åka Skidors testpatrull kör Sammy Carlsons lättviktiga promodel som lovar tricks mellan pillows och riktningslös surf.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-08-05 • Uppdaterad 2026-08-05

Fjolårets NM-vinnare Lovisa Rosengren, en starkt lysande stjärna på den svenska friåkningsscnen. Foto: SBMC/Lucas Lindfors

Friåkning

Freeride blir OS-gren – gör debut i Alpes 2030

Historia har skrivits. Freeride är officiellt en OS-gren, från och med vinter-OS i franska Alperna 2030.

Text: Anton Furuland • 2026-07-18 • Uppdaterad 2026-07-25

Lindvallens nya breda backe, om AI får bestämma.

Sverige

Skistar bygger Sveriges bredaste backe

Skistar meddelar att man satsar 40 miljoner kronor på utvecklingen i Sälen. Bland annat ska man bygga Sveriges bredaste skidbacke.

Text: Anton Furuland • 2026-07-03 • Uppdaterad 2026-07-03

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen