Bluebird Backcountry går i graven, men björkskogen lever vidare såklart.

USA

Liftfria Bluebird Backcountry stänger för gott

2020 lanserades Bluebird Backcountry i Colorado, ett skidområde helt utan liftar. Nu meddelas att toppturssatsningen läggs ner.

Text: Anton Furuland • 2023-07-12 • Uppdaterad 2023-07-12

Det var i måndags 10 juli som Colorado-anläggningen Bluebird Backcountry vid Bear Mountain kommunicerade att man går i graven.

Skidområdet som nischade sig tydligt mot topptur genom att inte ha några liftar drog igång sitt arbete med prototyper och förarbete för sex år sedan – för att sedan öppna vintern 20/21.

Alltså mitt under brinnande coronapandemi och på så vis ganska bra tajming med tanke på att övriga skidanläggningar i världen kämpade med restriktioner.

Karta över Bluebird Backcountry.

Över 19 000 skid- och snowboardåkare ska ha besökt Bluebird Backcountry under de två säsongerna men tyvärr har det inte varit tillräckligt för att hålla toppturssatsningen vid liv.

Pengarna räcker helt enkelt inte till längre. Enligt företagets vd Jeff Woodward ska det bland annat bero på att majoriteten av Bluebirds kundkrets bor för långt bort från anläggningen för att generera tillräckligt gästantal.


Text: Anton Furuland • 2023-07-12

Nyheter

Lätta steg för Åka Skidors testpatrull. Foto: Viktor Näslund

Topptur

Skidtest: Nordica Unlimited 94

Vi testar Nordicas lite bortglömda serie med lättare skidor som heter Unlimited, där 94 mm är mittenmodellen.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-03-19 • Uppdaterad 2026-03-19

Åka Skidors toppturstest ägde rum på bland annat Skarvarna, Funsäfjällen. Foto: Viktor Näslund

Topptur

Skidtest: Salomon QST ECHO 106

Otroligt allround skida för topptur och offpist. Så lyder omdömet när Åka Skidors testpatrull utvärderar Salomons populära Qst Echo.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-03-19 • Uppdaterad 2026-03-19

Foto: Nidwalden canton police

Schweiz

Gondol i Engelberg kraschade – en död

Under onsdagen omkom en person i Engelberg är en gondol lossnade från liftsystemet och störtade mot marken.

Text: Anton Furuland • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-18

Obergurgl i Ötztal. Prickar man sol efter snöfall så finns här tillräckligt med ytor för evigt liv i puderhimlen.

Alperna

Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna

Vi frågade en av våra mest beresta medarbetare, Henrik Hultberg, om hans mindre omtalade favoriter i Alperna.

Text: Henrik Hultberg • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-19

Ingemar & två ikoniska skidor. Den högra vann han sin första VC-seger (slalom) på. Skidan till vänster är från OS-guldet (storslalom) i Lake Placid 1980. Foto: Joel Sjögren

Alpint

Ingemar Stenmark: ”Kanske hade jag mest tur av alla”

Vi träffar Sveriges absolut främsta skidåkare genom alla tider för en lång intervju.

Text: Niclas Sjögren • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-19

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen