5fd930d81242b
Det här tappar turisterna bort på skidresan
Förutom långkalsonger, goggles och selfiepinnar hör även (otippat nog) mankinis till något av det vanligaste vi tappar bort på skidresan. Här är hela listan.
Enligt en undersökning av Post Office, glömmer vi ofta glasögon, telefoner och utländsk valuta på semesterresan.
Nu har den brittiska researrangören Crystal Ski Holidays listat vad deras resenärer slarvar bort på skidresan. Hittills under säsongen är det flest tomteluvor som glömts kvar men även lite otippade saker såsom en käpp, en flöjt och flera mankinis.
Crystal Ski Holidays skriver i ett pressmeddelande att det är rekordfå som hör av sig för att få tillbaka sina borttappade saker.
Det här har Crystal Ski Holidays gäster glömt under december och januari denna säsong:
12 par skidglasögon
13 mankinis
1 flöjt
17 selfie-pinnar
1 brandmans emblem
15 par långkalsonger
1 käpp
3 par strumpbyxor
98 tomteluvor
2 oöppnade julklappar
1 vänsterpjäxa strl 7
1 högerpjäxa storlek 8

Text: Redaktionen • 2015-02-19
Prylar
It’s only love. Åka Skidors utsända följer i The Beatles skidspår och förälskar sig i Obertauern.
Obertauren – i Beatles skidspår
Omgiven av snösäkra berg och orörd puder är Obertauern en sanndröm för friåkare. Inte nog med det, det var här Beatles, med tafatta snöbollskrig och klumpiga skidförsök, spelade in vinterscenerna till sin klassiska film Help! 1965.
Mest lästa
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Försäsongsträning: 7 enkla men effektiva övningar
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
- Här kommer det snöa mest i vinter – enligt AI
- Stora Blåsjön – en tvättäkta svensk fjällupplevelse
- Ingemar Stenmark: "Kanske hade jag mest tur av alla"
- Skidåkning i Liechtenstein – upptäck lilla Malbun i Alperna
- Obertauren – i Beatles skidspår
- Las Vegas — Sin City, öken och skidåkning
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
Jesper Hayland suger in vyerna ner mot Mesvattnet och Stor-Blåsjön.
Stora Blåsjön – en tvättäkta svensk fjällupplevelse
Isolerat och omodernt, men löjligt charmigt och med några av svenska fjällens vackraste vyer. Stora Blåsjön i nordligaste Jämtland levererar en skidupplevelse utöver det vanliga.
Ingemar & två ikoniska skidor. Den högra vann han sin första VC-seger (slalom) på. Skidan till vänster är från OS-guldet (storslalom) i Lake Placid 1980. Foto: Joel Sjögren
Ingemar Stenmark: ”Kanske hade jag mest tur av alla”
Vi träffar Sveriges absolut främsta skidåkare genom alla tider för en lång intervju.
Andreas Lundstam letar efter snö, snabba cash och oändliga bufféer i syndens stad.
Las Vegas — Sin City, öken och skidåkning
Åka Skidor begav sig till Las Vegas för att sätta älsklingspjäxorna på rött, bli handfängslade av poliser i Daisy Dukes — och åka skidor.
Andreas Lundstam rekar åk ned mot Österrike. Bergskammen som leder hela vägen till Augstenberg extraknäcker även som landsgräns.
Skidåkning i Liechtenstein – upptäck lilla Malbun i Alperna
Som en tillplattad ostmacka mellan termosen och spaden i skidryggsäcken. Liechtenstein är Alpernas minsta och Europas fjärde minsta land, en så kallad mikrostat, inklämd mellan Schweiz och Österrike. Häng med på hyfsat stor skidåkning i det lilla furstendömet.