Foto: Getty Images
Eddie the Eagle får en egen pro model
Han var den förste att representera Storbritannien i olympisk backhoppning – och han blev världskänd på kuppen. Nu får Eddie The Eagle sin alldeles egna skidmodell av sponsorn Atomic.
Michael Edwards blev i och med sitt deltagande i OS i Calgary 1988 en världskändis. Han slutade sist i tävlingen, men det var inte han resultat som gjorde att han blev älskad.
Historien om Edwards, eller Eddie The Eagle som han i folkmun kallas, har blivit en OS-legend. Den lilla kille från England, vars enda dröm var att delta i ett OS, har länge varit en symbol för vad OS – som blivit allt mer kommersialiserad – en gång tiden stod för.
Och nu får han alltså en alldeles egen pro model från sponsor Atomic – och inspirationen är hämtad från den backhoppningsmodell han hade en gång tävlade med.


Skidorna kommer enbart att göras i sex exemplar, varav ett par går till Edwards. Resterade skidor kommer att bli tillgängliga genom olika tävlingar.
Passade nog släpps nyheten som skidorna i samband med premiären av filmen ’Eddie the Eagle’, där bland annat Hugh Jackman är med.
– Atomic och Eddie the Eagle har en långvarig och nära relation, och vi har arbetat tillsammans för flera välgörenhetsprojekt. Så vi ansåg att det var passande att fira lanseringen av filmen och Eddies oändliga stöd åt brittisk snösport med en mycket speciell skida i begränsad upplaga, säger Jason Summer, Atomic Storbritannien.
Text: Redaktionen • 2016-03-17
Prylar • Skidor • Video
Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.
Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.
Mest lästa
- 14 saker du kan göra med gamla skidor
- Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Topptur där bergen reser sig ur havet
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
- Mats Olofsson – Sveriges nya freerideboss
Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson
Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.
Oavsett om det stormar spik eller UV-index är 12 måste resultaten på Extrem-NM in i datorn.
Mats Olofsson – Sveriges nya freerideboss
Freeride är på allas läppar. Vi tog ett snack med Mats Olofsson som sedan årsskiftet är ansvarig för freeride på Svenska skidförbundet.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.
Grattis Kläppen.
Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
Under SLAO-dagarna på Stöten i Sälen delades igår kväll årets SLAO-utmärkelser ut. Bland vinnarna finns Kläppen, som utsågs till Årets Skidanläggning och Duveds IF som fick utmärkelsen Årets Skidinspiratör.