5fd939967aec8

Nyheter

Succé för Douchebags – nu breddar de sitt sortiment

Norska väskmärket Douchebags följer sin plan och går nu in i fas 2. Det innebär att de tar hand om försäljningen i Sverige själva och breddar sitt sortiment.

Text: Martin Willners • 2016-04-14 • Uppdaterad 2016-04-14

Douchebags är ett väldigt hyllat företag som vände upp och ner på föreställningen om hur väskor i allmänhet och skidfodral i synnerhet skulle konstrueras. Nu är det norska företaget inne på sin fjärde säsong och redo att gå in i fas 2.
– Vi följer vår affärsplan och den säger att vi de första fyra åren skulle fokusera på att utveckla produkter, hitta de bästa fabrikerna att tillverka dem i och sätta hela organisationen med back office och logistik, säger Truls Brataas, grundare och vd för Douchebags. Nu går vi in i fas 2 och det innebär att vi nu ska satsa på marknadsföring och försäljning.

Den nya inriktningen innebar att Douchebags sa upp samarbetet med AG Trading som sålt märket i Sverige och istället har byggt upp en sälj- och marknadsorganisation som sitter i Oslo. Ansvarig säljare för Sverige är Pontus Flingdal som tidigare jobbat i både sportbutik och som skidlärare. Det är svenskt även på marknadssidan där Jessica Linder är marknadschef.
– Potentialen för Douchebags är jättestor, framförallt nu när kollektionen ska breddas mot mer lifestyle, säger Pontus. Genom att vända oss till fler än bara hardcore skidåkare ska vi bli ett väskmärke året runt. Vi kommer med ett par nyheter till nästa vinter men den stora breddningen kommer sommaren 2017.

Succé för Douchebags – nu breddar de sitt sortiment

Douchebags har som slogan ”Travel redefined” och med det menar de att de ska göra väskor av alla de slag mer funktionella. Deras nya kabinväska Aviator är ett bra exempel där designen känns igen men är mer business. Den har en 18 cm hård kant som skyddar innehållet och utrymmet kan skräddarsys med hjälp av avdelare som hålls på plats med kardborre.
– Det har gått väldigt bra för oss, säger Truls. Vi finns nu i 23 länder och vår egen e-handel säljer till ännu fler. Försäljningen har gått från en miljon kronor första året till tre, sedan sju och nu i år 14 miljoner kronor. Detta utan egentlig fokus på marknadsföring och försäljning. Vi har bara börjat nosa på USA och där har vi nu anställt Sven Sandahl som kan den marknaden utan och innan. Nu ska vi lyfta Douchebags.

Kang – den svenska miljöstaven som ska revolutionera marknaden


16 lättviktiga prylar för toppturaren


Klädjätten tillverkar skidjackor under slavliknande förhållanden


Text: Martin Willners • 2016-04-14

NyheterPrylarDouchebagsIntervju

Melvin firar segern i Åre. Foto: Richard Ström / Red Bull Content Pool

Sverige

16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic

16-årige Melvin Seliberg levererade en sensationell prestation när han vann Red Bull Unrailistic 2026. Den unga svensken tog hem både Best Trick-tävlingen på torsdagen och huvudtävlingen Slopestyle på fredagen.

Text: Anton Furuland • 2026-05-03 • Uppdaterad 2026-05-03

Evan Mceachran vid tävlingarna 2024. Foto: Judith Bergström / Red Bull Content Pool

Sverige

Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat

30 april–1 maj är det dags igen: Red Bull Unrailistic rullar in i Nationalarenan i Åre och samlar några av världens bästa freeskiåkare.

Text: Åka Skidor • 2026-04-28 • Uppdaterad 2026-04-28

Turande i Hamra Syd. En del av Tänndalen, som rankas nummer sex i POW:s granskning. Foto: Petter Elfsberg

Sverige

De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW

Protect Our Winters Sverige har under 2025 utvärderat en stor del av skidanläggningarna i Sverige. Högst poäng får Järvsö, Storlien och Kungsberget.

Text: Åka Skidor • 2026-04-21 • Uppdaterad 2026-04-21

Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.

Norge

Topptur där bergen reser sig ur havet

Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.

Text: Tobias Ivarsson • 2026-04-20 • Uppdaterad 2026-04-20

Högt ovanför Gudbrandsdalen ligger hytterna på rekke og rad, med utsikt mot Dovre i fjärran. Sindre skiter i det och kör neråt.

Norge

Kvittfjell – OS satte byn på kartan

Norges internt kanske sämst bevarade hemlighet, Kvitfjell, har nästan allt. Inte bara den fallhöjd som krävs för ett OS-störtlopp. Vi skickade dit vårt team och upptäckte en tvättäkta pärla.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-04-10 • Uppdaterad 2026-04-10

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen