Marcel Hirscher kan det här med att lägga ner höfte. Foto: Mia Maria Knoll
Marcel Hirscher lanserar eget skidmärke – Van Deer
Superstjärnan Marcel Hirscher har startat ett eget skidmärke, Van Deer med en liten serie pist- och friåkningsskidor.
Marcel Hirscher har inte bara nya skidkläder på gång utan även ett eget skidmärke, Van Deer. Och för den som inte har svart bälte i germanska språk är hirsch tyska för engelskans deer, alltså hjort.

Hirscher var under sin karriär extremt noga med sin utrustning och hade till och med en person på Atomic som enbart byggde skidor åt honom enligt hans väldigt specifika önskemål. Nu har han tagit den expertisen vidare och kommer med en liten men skarp samling skidor med allt från FIS-godkända racingskidor till friåkningsskidor och en topptursmodell. Samtliga tillverkade i Altenmarkt i Österrike i samma fabrik som hans tidigare skidsponsor Atomic (med flera andra märken) och med en stilren, clean design. Van Deer skryter med att skidorna dessutom är handtillverkade, vilket i princip alla skidor faktiskt redan är. Det tar inte bort hantverket och det enorma kunnande om skidbyggande som Hirscher sitter inne på.

Om du blir lika vass som Hirscher ombord på ett par Van Deer återstår att se.
Van Deer finns just nu endast i en rad butiker i Österrike men vi är inte förvånade om de dyker även här i Sverige snart.





Text: Redaktionen • 2021-10-13
Prylar • Marcel Hirscher • Prylnyheter • Skidor
Melvin firar segern i Åre. Foto: Richard Ström / Red Bull Content Pool
16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic
16-årige Melvin Seliberg levererade en sensationell prestation när han vann Red Bull Unrailistic 2026. Den unga svensken tog hem både Best Trick-tävlingen på torsdagen och huvudtävlingen Slopestyle på fredagen.
Mest lästa
- Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW
- Topptur där bergen reser sig ur havet
- Kvittfjell – OS satte byn på kartan
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
- Skidfotografen som aldrig vill bli stor
Evan Mceachran vid tävlingarna 2024. Foto: Judith Bergström / Red Bull Content Pool
Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat
30 april–1 maj är det dags igen: Red Bull Unrailistic rullar in i Nationalarenan i Åre och samlar några av världens bästa freeskiåkare.
Turande i Hamra Syd. En del av Tänndalen, som rankas nummer sex i POW:s granskning. Foto: Petter Elfsberg
De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW
Protect Our Winters Sverige har under 2025 utvärderat en stor del av skidanläggningarna i Sverige. Högst poäng får Järvsö, Storlien och Kungsberget.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.
Högt ovanför Gudbrandsdalen ligger hytterna på rekke og rad, med utsikt mot Dovre i fjärran. Sindre skiter i det och kör neråt.
Kvittfjell – OS satte byn på kartan
Norges internt kanske sämst bevarade hemlighet, Kvitfjell, har nästan allt. Inte bara den fallhöjd som krävs för ett OS-störtlopp. Vi skickade dit vårt team och upptäckte en tvättäkta pärla.