Bulgarien är så mycket mer än Sunny Beach. Foto: borovets-bg.com

Bulgarien

Borovets – Bulgariens bästa skidåkning

Bulgariens äldsta skidort som bjuder på annorlunda, exotisk och prisvärd åkning.

Text: Åka Skidor • 2020-02-04 • Uppdaterad 2021-08-30

Bulgariens äldsta skidort började som kungliga jaktmarker vid foten av bergsmassivet Rila. Här finns en lågzon i skogen och en högzon med skidåkning på stora öppna ytor. Härifrån kan man limma på stighudarna och tura mot de högsta topparna. 

Allt är annorlunda och lite exotiskt och betydligt billigare. Vi befinner oss mitt på Balkan där maten och musiken är mustig. Bergen är vackra och skidåkningen går i blårött.

Okända pärlor: Borovets, Bulgarien
Foto: borovets-bg.com
Okända pärlor: Borovets, Bulgarien
Foto: borovets-bg.com

Borovets | Bulgarien

Tips 

Huda upp mot den mytiska toppen av Rila med en bergsguide.

Passar 

För den prismedvetne och vidsynte som inte räds spår av gamla Östeuropa.

Läge 

Med bil eller transfer från Sofia tar det omkring 1,5 timme. 

Åkhöjd 

Byn ligger på 1 300 meters höjd över havet och toppstationen på 2 486.Åkning 12 liftar varav 1 gondol och 4 sittliftar, 25 nedfarter varav 4 svarta, 9 röda och 6 blå.

Info

borovets-bg.com


Text: Åka Skidor • 2020-02-04

EuropaOkända PärlorBorovetsBulgarienOkända pärlor

Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.

Film

Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp

Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.

Text: Anton Furuland • 2026-06-16 • Uppdaterad 2026-06-16

Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson

Event

Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden

Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.

Text: Åka Skidor • 2026-06-16 • Uppdaterad 2026-06-16

Oavsett om det stormar spik eller UV-index är 12 måste resultaten på Extrem-NM in i datorn.

Sverige

Mats Olofsson – Sveriges nya freerideboss

Freeride är på allas läppar. Vi tog ett snack med Mats Olofsson som sedan årsskiftet är ansvarig för freeride på Svenska skidförbundet.

Text: Niclas Sjögren • 2026-06-15 • Uppdaterad 2026-06-15

Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.

Norge

Topptur där bergen reser sig ur havet

Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.

Text: Tobias Ivarsson • 2026-06-06 • Uppdaterad 2026-06-06

Grattis Kläppen.

Sverige

Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning

Under SLAO-dagarna på Stöten i Sälen delades igår kväll årets SLAO-utmärkelser ut. Bland vinnarna finns Kläppen, som utsågs till Årets Skidanläggning och Duveds IF som fick utmärkelsen Årets Skidinspiratör.

Text: Anton Furuland • 2026-05-26 • Uppdaterad 2026-05-26

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen