Så såg det ut på E18 vid Haslestad i Arendal häromdagen. Foto: Norska Statens Vegvesen

”Det snöar!” – Polisen nerringd i Norge

Våra grannar i väst ringer polisen och säger att det snöar. "Ja, det brukar det göra i Norge och vi tänker inte göra något åt det", svarar norska polisen.

Text: Redaktionen • 2015-01-22 • Uppdaterad 2015-01-22

Det har dumpat rejält på sina håll i Norge. Aust-Agder är det område som fått mest snö under de senaste dagarna. 40 centimeter på en och samma dag är ingen ovanlighet. Men nu har boende i området börjat tröttna på snön och ringer polisen och klagar på att det snöar och att folk kommer försent till jobbet, skriver norska Dagbladet. 

28 heta tips – så blir du en riktig skidåkare
Polisen i Agder twittrar.

”Det är väl ingen överraskning att det snöar i landet? Det är bara att finna sig i att man bor i Norge och att det kommer snö”, säger operationsledare Per Kristian Klausen på Agderpolisen.

Enligt snöprognoser kommer det inte att sluta snöa de närmaste dagarna..

Hustak riskerar att rasa på grund av de stora snömängderna. Alltså goda tider nu för snöskottningsfirmor. Här är en video från NTB Scanpix:

Här är mest snö i Alperna
Test: Marker Kingpin

Norska pensionärer har kommit på en uppfinning för att skotta taken snabbare:

Nakenchock i backen
Nikolai Schirmer åker nysnö i Chamonix

Text: Redaktionen • 2015-01-22

Snö

Kungafamiljens tillhåll i fjällvärlden satsar stort. Foto: Martin Olson

Sverige

Storlien satsar 8,5 miljoner på nytt snösystem

Storlien Högfjällshotell investerar 8,5 miljoner kronor i ett nytt snösystem som ska göra snöproduktionen både effektivare och mindre resurskrävande.

Text: Anton Furuland • 2026-08-20 • Uppdaterad 2026-08-20

Michelinstjärnor och snöstjärnor. Restaurangarbete eller snowboardåkning i Riksgränsen när han besöker Niekhu Mountain Villa. Foto: Håkan Stenlund/Niehku Mountain Villa

Snowboard

Niklas Ekstedt: ”Snowboarden förändrade mitt liv”

Stjärnkocken Niklas Ekstedt lever ett hektiskt liv som kock och krögare. Men fortfarande är skateboarden och brädåkningen i fjällen hans ultimata happy place. Här förklarar han varför.

Text: Nicolas Jändel • 2026-08-05 • Uppdaterad 2026-08-05

Carl Boart njuter av mjuk snö i Ramundberget.

Puderskidor

Skidtest: Armada Whitewalker 116

Åka Skidors testpatrull kör Sammy Carlsons lättviktiga promodel som lovar tricks mellan pillows och riktningslös surf.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-08-05 • Uppdaterad 2026-08-05

Fjolårets NM-vinnare Lovisa Rosengren, en starkt lysande stjärna på den svenska friåkningsscnen. Foto: SBMC/Lucas Lindfors

Friåkning

Freeride blir OS-gren – gör debut i Alpes 2030

Historia har skrivits. Freeride är officiellt en OS-gren, från och med vinter-OS i franska Alperna 2030.

Text: Anton Furuland • 2026-07-18 • Uppdaterad 2026-07-25

Lindvallens nya breda backe, om AI får bestämma.

Sverige

Skistar bygger Sveriges bredaste backe

Skistar meddelar att man satsar 40 miljoner kronor på utvecklingen i Sälen. Bland annat ska man bygga Sveriges bredaste skidbacke.

Text: Anton Furuland • 2026-07-03 • Uppdaterad 2026-07-03

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen