Engelberg är ett av ställena där det snöat allra mest. Här pumpar en av Åka Skidors nya bloggare Engelbergspudret. Vem det är får ni veta i morgon.
Här har det snöat mest i Alperna
Det har dumpat på sina håll i Alperna. Här är listan över de orter där det finns allra mest snö.
I väntan på snön var flera skidanläggningar i franska Alperna tvungna att senarelägga sina säsongsöppningar. Men nu verkar snöbristen vara ett minne blott, det har dumpat rejält på sina håll i Alperna. Allra bäst utdelning har skidområden i Italien, Schweiz och Österrike fått.
Allra mest snö har just nu Passo Tonale i norra Italien, enligt Snowplaza. Passo Tonale ligger i dalen Val di Sole och snödjupet är på 400 centimeter på toppstation, vilket inte är ovanligt här.

Skidanläggningen Passo Tonale ligger högt, på 1883 meter över havet, och snön brukar hålla sig bra här även sent in på säsongen.

På andra plats över Alpernas orter som har mest snö just nu kommer schweiziska puderhålan Andermatt, känd för sin lättillgängliga offpist. Här väntas det komma snö i dagarna. Just nu ligger snödjupet på 350 centimeter på toppstation och 25 centimeter på dalstation.
Här är listan över de 20 skidorter som har mest snö i Alperna just nu:

Schweiz tar även hem tredjeplatsen, här hamnar svenskarnas Engelberg på 345 centimeters snödjup. Här ska det också snöa i dagarna. En puderrapport från Engelberg kan ni ta del av imorgon, då vi presenterar Åka Skidors nya bloggare.

För fler snörapporter, besök Snowplaza.
Text: Redaktionen • 2015-01-20
Alperna
Några pannor Oak i garaget och lite utfall på det så fixar du formen som Sverre.
6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
För att orka med ännu en säsong på skidor snackade vi med svensk friåknings kraftpaket, Sverre Liliequist, som kör lika hårt år efter år.
Mest lästa
- Säsongens första Åka Skidor är här!
- Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Techbindningar – så funkar det
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Tänndalen satsar inför vintern: två nya liftar, tre nya nedfarter & större park
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
- Åk skidor redan i höst – här byggs en park på sparad snö
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
Södra sidan av Kungsberget.
Kungsberget ska korta köerna – satsar 15 miljoner
Kungsberget investerar 15 miljoner kronor inför vintern för att få ner liftköerna. Med en ny släplift och ökad kapacitet ska väntetiderna på anläggningens södra sida kortas.
Jakob Hansson Mathisen tar luft. Foto: Skidförbundet
Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs
Det går bra för svensk puckelpiståkning. Inte bara kan vi glädja oss åt Nova Nilsson och Elis Moberg, som båda tog guld under junior-VM i Airolo, Schweiz i mars 2026, nu meddelar skidförbundet att det startas skidgymnasium med inriktning puckel i Vännäs utanför Umeå.
David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.
Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla
Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.
Südtirol Skiarena
Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
Till vintern blir det betydligt enklare att göra en skidroadtrip genom Sydtyrolen. Klassiska Ortler Skiarena växer, byter namn till Südtirol Skiarena och samlar 18 skidområden, två glaciärer och omkring 500 kilometer pist på ett och samma liftkort.