5fd93121ab152
Små marginaler förstörde för svenskarna
I dag skulle svenskarna ta revansch i parallellpuckeltävlingen i VM i Kreischberg. Men det blev tyvärr inte riktigt så.
Ingen av svenskarna lyckades ta sig vidare till finalen i paralellpuckel i dag. Närmast var Ludvig Fjällström som slutade på en 20e plats.
”Det saknades faktiskt lite tur för Ludvig i dag. Han gjorde ett grymt bra åk men det är så små marginaler i dag, riktigt tajt. De andra svenskarna gör lite missar som kostar”, säger SVT-experten Martina Schriwer.
Enligt SVT:s kommentator Björn Becksmo åkte svenskarna för långsamt för att ta sig vidare till final.
”Tekniken och svårigheten på hoppen har de men speeden saknas för att kunna ta sig till final och vara med att utmana om medaljerna”, analyserar Björn Becksmo.
Julia Nilsson lyckades ta sig vidare till final i gårdagens singelpuckelpisttävling, där hon slutade på 15e plats. Men i dag lyckades hon inte ta sig vidare i kvalet. Det lyckades heller ingen av herrarna Per Spett, Felix Elofsson eller Ludvig Fjällström.
”Vi kan åka lite snabbare och höja svårighetsgraden på hopp. Det gör vi hela tiden”, säger Lars Fahlén, Sveriges förbundskapten.
Av damerna vann Hannah Kearney (USA) dagens parallellpuckel och på herrsidan vann Mikael Kingsbury (Kanada).
Text: Redaktionen • 2015-01-19
• Puckelpist
Jesper Hayland suger in vyerna ner mot Mesvattnet och Stor-Blåsjön.
Stora Blåsjön – en tvättäkta svensk fjällupplevelse
Isolerat och omodernt, men löjligt charmigt och med några av svenska fjällens vackraste vyer. Stora Blåsjön i nordligaste Jämtland levererar en skidupplevelse utöver det vanliga.
Mest lästa
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
- Här kommer det snöa mest i vinter – enligt AI
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Försäsongsträning: 7 enkla men effektiva övningar
- St Moritz - vintersportens vagga
- Ingemar Stenmark: "Kanske hade jag mest tur av alla"
- Belalp – Schweiz sista doldis
- Branäs ökar snökapaciteten med 80 procent
- Stora Blåsjön – en tvättäkta svensk fjällupplevelse
- Skidåkning i Liechtenstein – upptäck lilla Malbun i Alperna
Ingemar & två ikoniska skidor. Den högra vann han sin första VC-seger (slalom) på. Skidan till vänster är från OS-guldet (storslalom) i Lake Placid 1980. Foto: Joel Sjögren
Ingemar Stenmark: ”Kanske hade jag mest tur av alla”
Vi träffar Sveriges absolut främsta skidåkare genom alla tider för en lång intervju.
Andreas Lundstam letar efter snö, snabba cash och oändliga bufféer i syndens stad.
Las Vegas — Sin City, öken och skidåkning
Åka Skidor begav sig till Las Vegas för att sätta älsklingspjäxorna på rött, bli handfängslade av poliser i Daisy Dukes — och åka skidor.
Andreas Lundstam rekar åk ned mot Österrike. Bergskammen som leder hela vägen till Augstenberg extraknäcker även som landsgräns.
Skidåkning i Liechtenstein – upptäck lilla Malbun i Alperna
Som en tillplattad ostmacka mellan termosen och spaden i skidryggsäcken. Liechtenstein är Alpernas minsta och Europas fjärde minsta land, en så kallad mikrostat, inklämd mellan Schweiz och Österrike. Häng med på hyfsat stor skidåkning i det lilla furstendömet.
Obergurgl i Ötztal. Prickar man sol efter snöfall så finns här tillräckligt med ytor för evigt liv i puderhimlen.
Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
Vi frågade en av våra mest beresta medarbetare, Henrik Hultberg, om hans mindre omtalade favoriter i Alperna.