
5fd93121ab152
Små marginaler förstörde för svenskarna
I dag skulle svenskarna ta revansch i parallellpuckeltävlingen i VM i Kreischberg. Men det blev tyvärr inte riktigt så.
Ingen av svenskarna lyckades ta sig vidare till finalen i paralellpuckel i dag. Närmast var Ludvig Fjällström som slutade på en 20e plats.
“Det saknades faktiskt lite tur för Ludvig i dag. Han gjorde ett grymt bra åk men det är så små marginaler i dag, riktigt tajt. De andra svenskarna gör lite missar som kostar”, säger SVT-experten Martina Schriwer.
Enligt SVT:s kommentator Björn Becksmo åkte svenskarna för långsamt för att ta sig vidare till final.
“Tekniken och svårigheten på hoppen har de men speeden saknas för att kunna ta sig till final och vara med att utmana om medaljerna”, analyserar Björn Becksmo.
Julia Nilsson lyckades ta sig vidare till final i gårdagens singelpuckelpisttävling, där hon slutade på 15e plats. Men i dag lyckades hon inte ta sig vidare i kvalet. Det lyckades heller ingen av herrarna Per Spett, Felix Elofsson eller Ludvig Fjällström.
“Vi kan åka lite snabbare och höja svårighetsgraden på hopp. Det gör vi hela tiden”, säger Lars Fahlén, Sveriges förbundskapten.
Av damerna vann Hannah Kearney (USA) dagens parallellpuckel och på herrsidan vann Mikael Kingsbury (Kanada).
Text: • 2015-01-19
• Puckelpist