Foton: @henrikharlaut1 (instagram)
Henrik Harlaut mår bra igen efter kraschen
Det var nog många som tappade andan efter att ha sett Henrik Harlauts otäcka fall i X Games under slopestyle-finalen i lördags. Henrik mår ändå bra efter kraschen och opererades under gårdagen.
En hjärnskakning och ett opererat nyckelben, efter omständigheterna verkar Henrik Harlaut vara vid god vigör.
Olyckan i lördagens slopestyle-final såg riktigt hemsk ut och Harlaut var medvetslös en kortare stund. Det var i andra hoppet som han inte fick runt sin trippel cork helt och kraschen var ett faktum.

Nyckelbenet var i tre delar men det har nu läkare åtgärdat. Vi hoppas att läkningen går bra.
I kraschen flög delar av Harlauts ena pjäxa och bindning iväg.
”Wow, rätt glad att det var min pjäxa som gick sönder och inte mitt ben. Tacksam för hälsan”, skriver Harlaut på sin Instagram.


Anmärkningsvärt var att det tog flera minuter innan sjukvårdspersonal kom fram till Harlaut efter olyckan. En kameraman åker några meter från Henrik och filmar men avbryter inte för att kolla hur det är med Henrik. X Games är en av världens absolut största tävlingar och att det ska ta sådan lång tid innan sjukvårdspersonal når den skadade är märkligt.
Harlauts transporterades ner via pulka till en parkeringsplats där ambulans väntade.
Här är hans åk med kraschen:
Text: Redaktionen • 2015-01-27
• Henrik Harlaut • X Games
Lätta steg för Åka Skidors testpatrull. Foto: Viktor Näslund
Skidtest: Nordica Unlimited 94
Vi testar Nordicas lite bortglömda serie med lättare skidor som heter Unlimited, där 94 mm är mittenmodellen.
Mest lästa
- Gondol i Engelberg kraschade – en död
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
- Skidtest: Nordica Unlimited 94
- Skidtest: Salomon QST ECHO 106
- Skidtest: Salomon QST ECHO 106
- Skidtest: Black Diamond Helio Carbon 102
- Ingemar Stenmark: "Kanske hade jag mest tur av alla"
- Fjäderlätt vårskidåkning vid Helgelandskusten
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Las Vegas — Sin City, öken och skidåkning
Åka Skidors toppturstest ägde rum på bland annat Skarvarna, Funsäfjällen. Foto: Viktor Näslund
Skidtest: Salomon QST ECHO 106
Otroligt allround skida för topptur och offpist. Så lyder omdömet när Åka Skidors testpatrull utvärderar Salomons populära Qst Echo.
Foto: Nidwalden canton police
Gondol i Engelberg kraschade – en död
Under onsdagen omkom en person i Engelberg är en gondol lossnade från liftsystemet och störtade mot marken.
Obergurgl i Ötztal. Prickar man sol efter snöfall så finns här tillräckligt med ytor för evigt liv i puderhimlen.
Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
Vi frågade en av våra mest beresta medarbetare, Henrik Hultberg, om hans mindre omtalade favoriter i Alperna.
Ingemar & två ikoniska skidor. Den högra vann han sin första VC-seger (slalom) på. Skidan till vänster är från OS-guldet (storslalom) i Lake Placid 1980. Foto: Joel Sjögren
Ingemar Stenmark: ”Kanske hade jag mest tur av alla”
Vi träffar Sveriges absolut främsta skidåkare genom alla tider för en lång intervju.