5fd947a7b55fa
De åker skidor galant trots tunt snötäcke
Matt Philippi leker runt i Wasatch, den västra delen av Klippiga bergen. Trots det milda februarivädret hade han några fantastiska dagar på bergen.
Matt Philippi är en proffsskidåkare och har tävlat mycket i halfpipe innan. Sedan bytte han fokus, från park- till storabergsåkning.
Så här skriver han om sin nya edit, Shred-uary part 2, på Vimeo:
”Februari i Utah var ungefär likadan som january, med varma temperaturer och tunt snötäcke. Trots det ovanliga vädret hade jag några fantastiska dagar på bergen.
När den här editen filmades klättrade jag närmre 11 000 meter, det mesta jag någonsin hajkat på några få, korta veckor. Att lära känna Wasatch under den här säsongen har varit ett enormt projekt och jag är förväntansfull inför att kunna sätta mina svängar på mer lokala, klassika åk här medan säsongen forlöper.
Obs: Snälla tolka inte min skidåkning (vid 1:26) så nära min skidkompis som ett exempel på hur man gör saker på säkrast, möjliga sätt. Min vän och jag är mycket bekanta med det åket och med snötäcket den dagen. Det är inte en bra standard för andra att följa.
Text: Redaktionen • 2015-03-07
• Video
It’s only love. Åka Skidors utsända följer i The Beatles skidspår och förälskar sig i Obertauern.
Obertauren – i Beatles skidspår
Omgiven av snösäkra berg och orörd puder är Obertauern en sanndröm för friåkare. Inte nog med det, det var här Beatles, med tafatta snöbollskrig och klumpiga skidförsök, spelade in vinterscenerna till sin klassiska film Help! 1965.
Mest lästa
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Här kommer det snöa mest i vinter – enligt AI
- Försäsongsträning: 7 enkla men effektiva övningar
- Stora Blåsjön – en tvättäkta svensk fjällupplevelse
- Ingemar Stenmark: "Kanske hade jag mest tur av alla"
- Skidåkning i Liechtenstein – upptäck lilla Malbun i Alperna
- St Moritz - vintersportens vagga
- Las Vegas — Sin City, öken och skidåkning
- Belalp – Schweiz sista doldis
Jesper Hayland suger in vyerna ner mot Mesvattnet och Stor-Blåsjön.
Stora Blåsjön – en tvättäkta svensk fjällupplevelse
Isolerat och omodernt, men löjligt charmigt och med några av svenska fjällens vackraste vyer. Stora Blåsjön i nordligaste Jämtland levererar en skidupplevelse utöver det vanliga.
Ingemar & två ikoniska skidor. Den högra vann han sin första VC-seger (slalom) på. Skidan till vänster är från OS-guldet (storslalom) i Lake Placid 1980. Foto: Joel Sjögren
Ingemar Stenmark: ”Kanske hade jag mest tur av alla”
Vi träffar Sveriges absolut främsta skidåkare genom alla tider för en lång intervju.
Andreas Lundstam letar efter snö, snabba cash och oändliga bufféer i syndens stad.
Las Vegas — Sin City, öken och skidåkning
Åka Skidor begav sig till Las Vegas för att sätta älsklingspjäxorna på rött, bli handfängslade av poliser i Daisy Dukes — och åka skidor.
Andreas Lundstam rekar åk ned mot Österrike. Bergskammen som leder hela vägen till Augstenberg extraknäcker även som landsgräns.
Skidåkning i Liechtenstein – upptäck lilla Malbun i Alperna
Som en tillplattad ostmacka mellan termosen och spaden i skidryggsäcken. Liechtenstein är Alpernas minsta och Europas fjärde minsta land, en så kallad mikrostat, inklämd mellan Schweiz och Österrike. Häng med på hyfsat stor skidåkning i det lilla furstendömet.