5fd947abc4ca1

Fast i lavin – dras med 250 meter

En skidåkare utlöser och dras med i en lavin vid offpiståkning i franska Tignes sista februari. Först åker hans kompis och allt verkar lugnt men när skidåkare nummer två ska ta sig ner går det inte lika smärtfritt.

Text: Redaktionen • 2015-03-03 • Uppdaterad 2015-03-03

Så här skriver skidåkaren Benjamin Styles själv om händelsen på sin Vimeo-sida:

”Ska skida en linje skiers right om Tuf de la Toviere (Mickeys Ears), droppar ner i en ränna som smalnar av längre fram. Innan den smalnar av lyckas jag utlösa en lavin, bara en liten, men eftersom all snö koncentreras till den avsmalnande rännan, dras jag med av lavinen ända ner till botten.”

Benjamin Styles lyckades dra i handtaget till sin lavinryggsäck som löstes ut och höll honom över ytan. Han skadades inte allvarligt i olyckan men föll över några stenar och slog i armbågen.

”Stel i ryggen men kom lyckligt undan. Jag tumlade omkring 250 meter innan jag stannade”, skriver Benjamin Styles om utgången av lavinolyckan.

Laviner – en lektion i överlevnad
Spränger laviner efter snödump på 1,5 meter
Skidåkare utlöser lavin
Gigi Rüf i stor lavin i Alaska

Text: Redaktionen • 2015-03-03

FrankrikeLavinsäkerhetTignesVideo

Inställd show i Georgien, dessvärre. Foto: FWT / DomDaher

Freeride World Tour 2026

Georgia Pro ställs in

Den tredje deltävlingen i Freeride World Tour, Georgia Pro, ställs in på grund av instabila snöförhållanden.

Text: Anton Furuland • 2026-02-20 • Uppdaterad 2026-02-20

Carl Boart hittar dagens djupaste snö i Ramundberget. Foto: Viktor Näslund

Skidtest 2026

Puderskidor för vinterns djupaste dagar

Nästa del av Åka Skidors skidtest 2026 är här. Det här är dina vapen för vinterns djupaste och förmodligen mest oförglömliga dagar.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-02-20 • Uppdaterad 2026-02-20
Bergssäkerhet

Bättre snö till lägre risk – gratis sportlovskurs för tonåringar

Ikväll onsdag bjuder lavinexperten Erik Ehrner in till gratis sportlovskurs för tonåringar.

Text: Åka Skidor • 2026-02-18 • Uppdaterad 2026-02-18

Lutning mindre än 30 grader reducerar risken för laviner. I princip men helt säker kan man inte vara.

Bergssäkerhet

Laviner i verkligheten – del 2

När offpisten lockar som mest är det lätt att underskatta riskerna. Åka Skidors lavinexpert förklarar hur små beslut i brant terräng kan få stora konsekvenser.

Text: Erik Ehrner • 2026-02-18 • Uppdaterad 2026-02-18
Sverige

Sara Hector bjuder in till ALS Challenge

Efter att insamlingen passerade en miljon kronor förra året är det nu klart att välgörenhetstävlingen Hector ALS Challenge återvänder till Kungsberget. Den 28 mars är det dags för 2026 års upplaga.

Text: Niclas Sjögren • 2026-02-17 • Uppdaterad 2026-02-17

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen