5fd9476cdb7c1

10 åk som inte går som planerat

Plötsligt smyger den sig fram, olyckan – med oväntade och otrevliga överraskningar för oss skidåkare. Här är tio vägval som går helt snett!

Text: Redaktionen • 2015-04-07 • Uppdaterad 2020-12-16

Den här skidåkaren är helt fel ute när han tror att han är säker genom att följa någon annans spår. Plötsligt dyker ett stup upp och han hinner inte stanna..

Och han flyger som en potatis..

Århundratets mest misslyckade slalomstart.

28 heta tips – så blir du en riktig skidåkare
Nu kan du köpa en egen skidanläggning

Den här är otäck på riktigt, skidåkaren har klättrat upp på ett berg och när han ska ta på sig skidorna börjar de sakta glida bakåt och han faller handlöst baklänges nerför berget. Som tur var gick det hela bra!

Chocken av närgående skidåkare..

Enda vägen ner, är ner. Men det går inte som han tänkt sig. Spana in åkare nummer två, aj aj!

Han riskerar livet på en skrämmande otäck bergsrutt i Arizona
10 sjukt opraktiska outfits på berget

Snowboardåkaren laddar på för fullt mot hoppet, utan att se pistmaskinen som är på väg uppför hoppets landning. Tappa-andan-klipp!

En tävling han sent skall glömma..

Instagram vs. verkligheten

Så går det när man fegar ur ett big jump..

Ouch! Ibland är det fördelaktigt att åka snowboard..

2 minuter fyllda med störtloppskrascher
Bruksanvisning till att bo på en skidort

Text: Redaktionen • 2015-04-07

Video

Startlinjen. Foto: Emrik Jansson / Red Bull Content Pool

Sverige

Red Bull Homerun firade 15 år i Åre – så gick det

Red Bull Homerun firade sitt 15-årsjubileum i Åre under lördagskvällen, där 500 deltagare i färgstarka och kreativa outfits kastade sig ner för Åreskutan.

Text: Åka SKidor • 2026-04-07 • Uppdaterad 2026-04-07

2026 års vinnare av Freeride World Tour. Från vänster: Victor De Le Rue, Lou Barin, Mia Jones och Ben Richards. Foto: FWT / Sui Lloye

Schweiz

De vann Freeride World Tour 2026 – återupplev magin från Verbier

Ännu en säsong av Freeride World Tour är i hamn. Stort grattis säger vi till vinnarna Victor De Le Rue, Lou Barin, Mia Jones och Ben Richards.

Text: Anton Furuland • 2026-03-31 • Uppdaterad 2026-03-31

Från fjolårets finaltävling i Verbier. Foto: D Daher/FWT

Schweiz

Nu ska FWT 2026 avgöras – live från Bec Des Rosses

Äntligen är det dags för Freeride World Tour 2026 att kora årets segrar. Här hittar du sändningen från Verbier.

Text: Anton Furuland • 2026-03-28 • Uppdaterad 2026-03-28

Kraftigt vinterregn tränger ner i snötäcket, ökar belastningen i svaga lager och minskar friktionen mot marken, vilket är en av de mest destabiliserande faktorerna i fjällmiljö. Foto: Getty

Bergssäkerhet

Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår

Åka Skidors lavinexpert går igenom blötsnön och dess egenskaper när det gäller lavinfara.

Text: Erik Ehrner • 2026-03-26 • Uppdaterad 2026-03-26

Vårvinter i sinnet och säsongens sista ­svängar i sikte. Caroline Nyiri och Joakim Danielsson Wadberg på väg in i en av Europas äldsta nationalparker.

Sverige

Sista svängen på Sonfjället

Vårvintern är toppturernas högtid. Men skidlyckan kan förgås på ett ögonblick – mitt framför spetsarna. Vi pjäxvandrar in i Sonfjällets nationalpark, på jakt efter säsongens sista svängar.

Text: Anton Furuland Foto: Martin Olson • 2026-03-24 • Uppdaterad 2026-03-24

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen