5fd9309369282
Liftkort för över en miljard
Det gick bra för landets skidanläggningar förra säsongen. Sammanlagt såldes liftkort för 1,3 miljarder kronor.
I stora delar av landet tog det ett tag innan snön och kylan kom men när de väl gjorde det så kom också skidåkarna. Enligt Svenska Skidanläggningars Organisation (SLAO), som sammanställt siffrorna, visar preliminära siffror att de svenska skidanläggningarna sålde liftkort för 1,3 miljarder kronor exklusive moms. Det var en ökning med nästan 13 procent jämfört med säsongen 2013-2014.
Sett till procentuell ökning så gick det bäst för anläggningarna i Värmland, Dalarna, Härjedalen, Västerbotten och Gästrikland/Hälsingland. Flest liftkort såldes i Sälenfjällen.

** Lindvallen, Tandådalen-Hundfjället, Stöten och Kläppen
*** Idre, Grövelfjäll, Fjätervålen
**** Ramundberget, Funäsdalsberget, Tänndalen, Tännäskröket, Kappruet
Källa: SLAO
Text: Magnus Reithner • 2015-06-30
• Liftkort • Sälen • Skipass
Lätta steg för Åka Skidors testpatrull. Foto: Viktor Näslund
Skidtest: Nordica Unlimited 94
Vi testar Nordicas lite bortglömda serie med lättare skidor som heter Unlimited, där 94 mm är mittenmodellen.
Mest lästa
- Gondol i Engelberg kraschade – en död
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
- Skidtest: Nordica Unlimited 94
- Skidtest: Salomon QST ECHO 106
- Skidtest: Salomon QST ECHO 106
- Skidtest: Black Diamond Helio Carbon 102
- Ingemar Stenmark: "Kanske hade jag mest tur av alla"
- Fjäderlätt vårskidåkning vid Helgelandskusten
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Las Vegas — Sin City, öken och skidåkning
Åka Skidors toppturstest ägde rum på bland annat Skarvarna, Funsäfjällen. Foto: Viktor Näslund
Skidtest: Salomon QST ECHO 106
Otroligt allround skida för topptur och offpist. Så lyder omdömet när Åka Skidors testpatrull utvärderar Salomons populära Qst Echo.
Foto: Nidwalden canton police
Gondol i Engelberg kraschade – en död
Under onsdagen omkom en person i Engelberg är en gondol lossnade från liftsystemet och störtade mot marken.
Obergurgl i Ötztal. Prickar man sol efter snöfall så finns här tillräckligt med ytor för evigt liv i puderhimlen.
Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
Vi frågade en av våra mest beresta medarbetare, Henrik Hultberg, om hans mindre omtalade favoriter i Alperna.
Ingemar & två ikoniska skidor. Den högra vann han sin första VC-seger (slalom) på. Skidan till vänster är från OS-guldet (storslalom) i Lake Placid 1980. Foto: Joel Sjögren
Ingemar Stenmark: ”Kanske hade jag mest tur av alla”
Vi träffar Sveriges absolut främsta skidåkare genom alla tider för en lång intervju.