Foto: Christina Lusti/ Revelstoke Mountain Resort @ facebook
Har redan 3 meter snö – öppnar först om 9 dagar
Sälj bilen, panta ungarnas cyklar, belåna huset. Gör vad du kan för att samla ihop till en biljett över atlanten – du måste till Revelstoke nu!
Vi har tidigare kunnat berätta om att Revelstoke tjuvstartat sin säsongen efter ett snöfall på dryga metern. Men det var vara början – nu badar skidorten i snö.
– BC är definitivt rätt plats att vara just nu. Vi har just passerat 300 centimeter snö, sade backar Revelstoke på deras Facebook-sida.
Det anmärkningsvärda i det hela är att skidsystemet inte öppnar förrän om 9 dagar. Så för den som är villig att hajka eller kan muta liftskötaren finns det nästintill oändligt med puder att hämta.
Skidproffset Chris Rubens publicerade igår ett 14 sekunder långt klipp från Revelstoke på sin Facebook. Vi vill varna känsliga skidåkare för extrem puderyra och psykotiska skratt:
Silly deep.Check @_seancochrane for a different angle.@seerevelstoke @salomonfreeski @kaskofsweden @theprobar @dissentlabs @freshskis @revelstoke #TheRealStoke #ExpandYourPlayground #explorebc #skirevelstoke #almosttoodeep #revelstokeproblems
Posted by Chris Rubens on Tuesday, 17 November 2015
Samtidigt är de inte ensamma. I Washington, det vill säga staten, har Mount Baker fått en rejäl portion av kalaset. Baker, som öppnar sina liftar idag, har enligt deras hemsida över en och en halv meter snö på toppen.
Mt. Baker Ski Area to be 1st in Washington to open after recent storms drop plenty of snow. https://t.co/yEcx5DSbTj pic.twitter.com/itYgBsnT4Y
— The Seattle Times (@seattletimes) November 16, 2015
Nu hoppas vi bara att alperna kan kontra och sett till att Chamonix förväntas få dryga 30 centimeter imorgon och sedan hela 95 centimeter på lördag finns det anledning att dra på smilbanden så här i slutet av veckan.
Text: Redaktionen • 2015-11-19
Artiklar • Chamonix • Chris Rubens • Revelstoke • Snö • Video
Sven Brunso fnular på ett citat. Eller två. Foto: Martin Söderqvist
Resguide: Arolla
Fem ynka släpliftar bjuder in dig bakvägen till ett av Alpernas bästa skidområden för toppturer. Men schweiziska Arolla ska visa sig vara betydligt mer än så när vi tar rygg på en levande skidlegend.
Mest lästa
- Bydalen – St Anton i miniatyr
- Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern
- Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg
- Checklista: Så förbereder du din skidutrustning för vintersäsongen
- FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Topp 8 skidorter i Österrike – guider & tips för säsongens bästa åk
- SJ lanserar tågresor till Sälen – med start i januari
- Så slipar du stålkanterna
- Skistar och Snälltåget i nytt samarbete
Du inleder skidsäsongen med nyslipade stålkanter. Punkt slut. Foto: Kevin T McHugh
Checklista: Så förbereder du din skidutrustning för vintersäsongen
Skidsäsongen närmar sig, så har du kontrollerat att din utrustning och prylar fungerar och är fräscht?
Snowbird gör comeback på årets tour. Foto: Freeride World Tour
FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern
Freeride World Tour har släppt kalendern för 2027 års säsong. Sex tävlingsstopp väntar i Europa och Nordamerika när touren firar 20-årsjubileum.
Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg
Den 12 november bjuder Åka Skidor och J.Lindeberg in till en kväll i skidåkningens tecken på Biblioteksgatan 6.
Drömsnö kan snabbt bli allvar. Se till att både kunskap och lavin- utrustning är redo innan säsongen börjar. Åka Skidors lavinexpert går igenom vad du behöver ha koll på inför vintern.
Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern
Vintern står för dörren och entusiasmen är stor, för att inte säga enorm. Det ska tränas lår och bål, det ska köpas nya skidor och brallor. Men glöm inte bort det viktigaste denna säsong: säkerheten. Här går Åka Skidors lavinexpert igenom hur du bör förbereda dig.