Foto: Skistar Hemsedal
Guide till vinterns bästa jobb
Vad har man att välja på egentligen om man funderar på att göra en säsong och bo och jobba på en skidort? Åka Skidor hjälper dig på vägen och har sammanställt skidsveriges jobbmöjligheter inför vintern.
Hösten är på ingång och om du inte redan gjort det är det hög tid att fundera på och söka jobb inför vintern och flytta till en skidort. Nedan följer tips och länkar till skidanläggningar och andra aktörer som anställer vinterintresserad personal både på säsongs- och helårsbasis.

Skidorter
Skistar – Åre, Vemdalen, Sälen, Hemsedal och Trysil
Varje vinter har Skistar fler än 2000 säsongsarbetare och 400 helårsanställda och är därmed en av de största arbetsgivarna i branschen.
Nu är rekryteringen igång av personal till alla destinationer i Åre, Vemdalen, Sälen, Hemsedal och Trysil för positioner inom allt från försäljning, ekonomi och administration, hotell, logi och restaurang till all tänkbar arbetskraft till skidområdet och för teknik och underhåll.
För att söka jobb på Skistar behöver du i de flesta fall spela in en video på dig själv (finns även alternativ att svara i textform) där du berättar om dig själv och svarar på frågor som ”Varför vill du jobba hos just Skistar?” Och vad en ”minnesvärd fjällupplevelse” är för just dig.
Läs mer
Direkt till rekryteringssidan

Exempel på andra skidorter
Länkade direkt till rekryteringssidan.
– Kläppen
– Lapland Resorts Riksgränsen och Björkliden
– Branäs
Och många fler.
Lista på alla landets SLAO-anslutna skidorter hittar du här.

Researrangörer
Fler av våra svenska researrangörer tar just nu emot ansökningar för att fylla positioner som reseledare/skidguide, hotelljobb på destinationer i Alperna och kontorsplatser och mer administrativa tjänster.
Exempel på researrangörer:
Langley
Har destinationer och driver hotell i Frankrike, Österrike och Italien (och även varma destinationer).
Tar även emot spontanansöknigar.
Lediga jobb och ansökan
X Travel
Söker ”skidpeppade guider med förmåga att hantera tvära kast i arbetsdagen likt en brottare i en OS-final”. Hatar tråkiga CVn och vill hellre ses över en kopp kaffe på kontoret i Stockholm och snacka.
Anordnar resor med reseledare/skidguide till destinationer i Japan, Kanada, Italien, Frankrike, Schweiz, Norge och Sverige.
Lediga jobb och ansökan

STS Alpresor
STS-anställda med matchande gulsvarta jackor har du garanterat sett åkandes runt med en stor grupp ute på pistvisning på diverse orter i Alperna.
Söker förutom reseledare till Alp-destionationerna även resesäljare och personalkoordinator till kontoret i Göteborg.
Arrangerar resor främst till Österrike och Italien men öven Frankrike och Aspen i USA.
Lediga jobb och ansökan
Lion Alpin
Lockar med antingen skidåkning på arbetstid eller möjlighet att åka skidor på dagen och jobba efter liftarna stängt. Söker skidlärare, skidguider/reseledare och hotellpersonal till destinationer i Alperna.
Lediga jobb och ansökan
Nortlander
Söker även de allt från vaktmästare och hotellpersonal till ledare och hotellmanagers till sina destinationer i Österrike, Frankrike och Italien.
Lediga jobb och ansökan
ActiveSki
En lite mindre arrangör i jämförelse med ovan som anordnar skidresor till några väl utvalda skidorter i bland annat Japan, Kanada och Italien.
Ingen information om lediga jobb men kontaktinformation finns på hemsidan.
Quality Travel
Specialiserar sig på Andorra Spaniens största skidort Baqueira-Beret och söker skidguider/reseledare för hela vintersäsongen till sina destinaitoner i Pyrenéerna.
Lediga jobb och ansökan

Övriga tips
STF – Svenska Turistföreningen
Söker bland annat stugvärdar till sina fjällstugor och fjällstationer som är öppna vintertid.
Lediga jobb och ansökan
SLAO Platsannonser & Facebooksida
Sidan för dig som söker jobb i, eller rekryterar till, världens bästa bransch, Skidbranschen!
SLAO, Svenska Skidanläggningars Organisation, delar jobberbjudanden från sina medlemmar runt om i Sverige. Ofta lite mer ”riktiga jobb” och ej vanliga säsongsjobb. Just nu finns bland annat annonser för skidskolechef och skiduthyrningsansvarig i Lofsdalen och driftansvarig till liftarna i Idre Fjäll.
Hemsidan med platsannonser
Facebooksidan ”Jobb i Skidbranschen”
Arbetsförmedlingen
Jajjemen du läste rätt. Via Arbetsförmedlingen kan du hitta en drös med jobb på landets fjälldestinationer. Dessutom arrangerar Arbetsförmedlingen tre olika fjällmässor i landet under augusti månad där upp till ett 30-tal arbetsgivare kommer att vara med och du kan söka jobb direkt på plats.
Mer info och lediga jobb
Fjällmässor:
27 augusti i Göteborg
28 augusti i Stockholm
30 augusti i Åre
”Vanligt” jobb bosatt på skidort
Niotillfemjobb finns även på skidorter men kan vara lite svårare att hitta. Kanske kan det vara ett alternativ att jobba på distans med ditt nuvarande jobb? Behövs personal till det lokala bankkontoret, Ica eller restauranger som ligger utanför skidanläggningens regi? Personliga tränare eller sjukgymnast på gymmet? Många företag inom framförallt IT-branschen har börjat etablera sig i bland annat Åre, spana exempelvis in House Be som är ett delat kontor för framförallt tech-startups och där bland annat Forefront Consulting (som är huvudsponsor till puckellandslaget) nyligen startat upp en del av sin verksamhet.
Lycka till med jobbsökandet!
Text: Gabriella Edebo • 2018-08-21
Artiklar • Guider • Jobb
Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.
Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.
Mest lästa
- 14 saker du kan göra med gamla skidor
- Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Topptur där bergen reser sig ur havet
- Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
- Mats Olofsson – Sveriges nya freerideboss
Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson
Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.
Oavsett om det stormar spik eller UV-index är 12 måste resultaten på Extrem-NM in i datorn.
Mats Olofsson – Sveriges nya freerideboss
Freeride är på allas läppar. Vi tog ett snack med Mats Olofsson som sedan årsskiftet är ansvarig för freeride på Svenska skidförbundet.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.
Grattis Kläppen.
Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
Under SLAO-dagarna på Stöten i Sälen delades igår kväll årets SLAO-utmärkelser ut. Bland vinnarna finns Kläppen, som utsågs till Årets Skidanläggning och Duveds IF som fick utmärkelsen Årets Skidinspiratör.